Çok pahalı olan çizilmez kaplamalı gözlükleri tercih etmedikçe ya da gözlüğünüze gerçekten iyi bakmadıkça, gözlük camlarınız muhtemelen birçok çizikler baş başa kalacaktır. Ve numaralı gözlük takmasanız bile muhtemelen güneş gözlüğü kullanıyorsunuzdur ve onlar da çizilebilir (Özelliklede kılıfı olmadan arabanızın torpidosuna attıysanız)

Size iyi bir haberimiz var. Yalnızca gözlüklerinizin çizilmesini önlemenin yolları mevcut değil, aynı zamanda mevcut çiziklerden kurtulmanız da mümkün. İşte işinize yarayacak birkaç ipucu…

Gözlüklerdeki çiziklerden nasıl kurtulursunuz?

Tabii ki, “gözlüklerin” çizilmesinden bahsettiğimizde, çerçeveden ziyade lenslerden bahsediyoruz. Ve burada uğraştığımız çizikler, günlük aşınma ve yıpranmadan kaynaklanan nispeten küçük çizikler. Çok büyük ve hasarlı çizikler değil.

Spy.com’da yer alan Jonathan Zavaleta’nın yazısına göre; Gözlüklerinizi ılık suyla durulayın ve ardından camlarını kiri veya tozu temizlemek için kullanılan mikrofiber bez ile temizleyin. Kalın bir macun oluşturmak için birkaç yemek kaşığı kabartma tozunu az miktarda suyla karıştırın. Ardından temiz bir mikrofiber bez alın (yani az önce kullandığınız değil) ve solüsyonu nazikçe lenslere sürün.

Daha sonra gözlüğü tekrar ılık suyla kurulayın ve temiz yeni bir mikrofiber bez ile tekrar silerek kurulayın. Bu bazı çiziklerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Not: Eğer gözlük camlarınız yansıma kaplamasına sahipse bunu uygulamayın.

Gözlüklerinizde çizikler nasıl önlenir

Artık gözlük camlarınızdaki küçük çiziklerden nasıl kurtulacağınızı bildiğinize göre, ilk etapta bunların olmasını nasıl önleyeceğinizden bahsedelim. Gözlüklerinizi uygun bir çantada (yani yeterince büyük, güvenli ve sert bir kabukla) güvenli bir şekilde saklamanın onları korumanın en iyi yolu olduğunu söylemeye gerek yok, ancak akılda tutulması gereken başka şeyler de var.

– Gözlüğünüzü çıkarırken dikkat edin

Gözlüğünüzü çıkarırken camlarından değil saplarından tutun. Bu şekilde parmaklarınızın camlara değerek çizme şansını azaltırsınız. Ayrıca iki elle tutmanız gözlüğü düşürme ihtimalinizi azaltacaktır.

OKUYUN  Samsung, Tekirdağ'da fabrika açıyor

– Gözlükleri bir yere koyarken dikkat edin

Gözlükleri her zaman camları (lensleri) yukarı bakacak şekilde bırakın. (Eğer bir kutuda değilse). Ayrıca, gözlüklerinizi kolayca düşebilecekleri veya kazara zarar görebilecekleri bir yer yerine güvenli bir yere koyduğunuzdan emin olun.

– Doğru malzemelerle temizleyin

Gözlüklerinizi gömleğinize, peçeteye veya banyo havlusuna silmek yerine yumuşak bir mikrofiber bez kullanın. Diğer malzemeler daha aşındırıcıdır, bu da gözlüklerinizi bilmeden çizmenize neden olabilir.