Yıllardır hepimiz Google’ı bir şeyler aramak için kullanıyoruz. Kimi zaman ilk sırada aradığımız şeyi bulurken, kimi zaman da istemediğimiz saçma sapan sonuçlar arasında kayboluyoruz.

Google aslında arayüz olarak çok basit bir arama motoru gibi gözükse de oldukça detaylı arama imkanları sunar. Size bu yazımızda Google’da kullanabileceğiniz ve çok işinize yarayacak arama ipuçlarını, hilelerini, kısayollarını anlatacağız.

Az bilinen Google arama kısayolları ve ipuçları

1- Sadece aradığınız kelime karşınıza çıksın

Belki de en çok işinize yarayacak olan ve kullanacağınız ipucuyla başlayalım. Arama yaptığınız kelime, konu hakkında karşınza çıkan sonuçlar çok alakasız ve istemediğiniz gibiyse bu özellik tam size göre. Google’ın algoritmasının kafasının karşımasını engellemek için tırnak işareti (“) kullanacağız.

Örneğin megabayt kelimesini aratacağız. Arama yaparken içerisinde sadece megabayt kelimesi geçen sayfaların gösterilmesi için “megabayt” yazmamız yeterli.

2- İstemediğiniz kelimeler aramada gözükmesin

Arama yaparken aradığınız şeyden çok başka bir kelime karşınıza çıkıyorsa, aramalarda gözükmesini istemediğiniz kelimeyi seçebilirsiniz. Bunun için kelimenin başına – ekleyerek aramayı yapabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse; Marvel’s Spider-Man araması yapıyorsunuz ama karşınıza sürekli Marvel’s Spider-Man: Miles Morales oyunu çıkıyor. Bunun için Marvel’s Spider-Man -Miles -Morales şeklinde arama yaparsanız Miles Morales içeren sonuçlar aramada çıkmayacaktır.

3- Sevdiğiniz siteye benzer siteler bulun

Google sadece aramak istediğiniz sonuçları önünüze getirmekle kalmaz, algoritması sayesinde sizin zevklerinize uygun siteler de size önerebilir. Severek takip ettiğiniz bir siteye benzer siteleri Google ile bulmak mümkün. Örneğin; Amazon benzeri alışveriş sitesi arıyorsanız related:amazon.com şeklinde aratabilirsiniz.

4- Aramalarınızda çok basit kelimeler kullanın

Google’ı bir robot bir yapay zeka olarak kullanın. Aramalarınızda olabildiğince basit kelimeler kullanın. “Üsküdar’da nereden döner yiyebilirim?” yazmak yerine “Üsküdar Dönerciler” yazabilirsiniz. Ya da konum hizmetlerini kullanıyorsanız “Yakınımdaki dönerciler” diye de aratabilirsiniz. Uzun cümleler yazmaktan kaçının ve basit sözcükler kullanın.

OKUYUN  Google'ın 'Cihazımı Bul' uygulaması artık Bluetooth ile çalışabilecek

5- Aklınıza bir türlü gelmeyen şarkıyı “Mırıldanarak” bulun

Bir anda aklınıza bir şarkı gelir ama kimin söylediğini, sözlerini ya da adını hatırlayamazsınız ya. İşte Google bunun için bir çözüm üretti. Google’ın mırıldanarak arama özelliğini kullanarak dilimizin ucunda olan ama bir türlü bulamadığınız şarkıyı bulabilme imkanınız var.

Google mırıldanarak şarkı bulma özelliğini kullanmak için:

1- Android telefonunuzdan Google uygulamasını açın

2- Mikrofon simgesine basın

3-  Şarkı ara butonuna basın

4- Şimdi sıra sizde. Şarkının aklınızda kalan kısımlarını, sözlerini ya da melodisini mırıldanmaya çalışın