NASA, uzay araştırmalarını ileri taşıma teklifinde olağandışı kavramları finanse etmeye hala istekli. Uzay ajansı, Güneş Sistemi içindeki ve ötesindeki görevler için faydalı olabilecek 14 projeye 175.000 dolarlık ilk çalışma hibesi dağıttı.

nasa metan (1)

Bu projeler arasında, Satürn'ün uydusu Titan'ın nitrojen ve metan atmosferinde uçabilen hem de okyanuslarında yelken açabilen Planet Enterprises'ın deniz uçağı TitanAir, en dikkat çekenler arasında yer aldı. 

Bu arada UCLA'dan Artur Davoyan'ın bir projesi, Güneş Sisteminin dış kenarına ve hatta yıldızlararası uzaya yönelik görevleri hızlandırabilecek bir motor tasarımı olabilir. Davoyan'ın projesi, lazer patlamaları kullanan ve çok yüksek hızlarda hareket eden mikroskobik parçacıklardan oluşan bir "topak ışını" yardımıyla uzay aracını derin uzayda taşıyabilecek. Konsept, derin uzayı keşfetmek için gereken süreyi önemli ölçüde kısaltabilir. Voyager 1'in yıldızlararası uzaya ulaşmasının 35 yıl aldığı yerde, bir tonluk bir uzay aracı sadece üç yılda bu yeni motorla 100 AU'ya ulaşabilir. Ayrıca 15 yılda 500AU seyahat edebilir.

nasa-1

Lincoln'deki Nebraska Üniversitesi'nden Congrui Jin, Mars görevlerinde tasarruf sağlayabilecek kendi kendine büyüyen habitat yapı taşları tasarımları resmederken, Lunar Resources'tan Peter Curreri, Ay üsleri arasında oksijen taşıyabilecek boru hatları tasarladı.

30.000 yıllık dev balta Buz Çağı kazı alanından çıkarıldı! 30.000 yıllık dev balta Buz Çağı kazı alanından çıkarıldı!

Bunların hepsi, gerçek dünya testlerine yol açması garanti edilmeyen çok erken girişimlerdir. Proje yönetim birliği, en azından bir girişimi, sonunda karşılığını alacağı umuduyla finanse ediyor. Kısmi bir başarı bile olsa, NASA mevcut teknolojiyi kullanarak pratik olmayan keşifler yapabilir.