Eylül ayında NASA bilim insanları, bir uzay aracını bir gök cismine başarıyla çarpmasının ardından inceleme çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Double Asteroid Redirection Test (DART) olarak bilinen görev, bilim insanlarının bir asteroit felaketine hazırlanması için anahtar bir rol oynuyor.

NASA bilim insanları, Dimorphos adlı bir asteroitin yörüngesindeki uyduyu bir roketle vurmayı başarmışlardı. Dünya'yı herhangi bir asteroit felaketine karşı kullanabileceği bir silah olan DART hakkında yeni bulgular ortaya çıktı.

dart nasa göktaşına çarptığı anlar (1)-1

Ancak belirtmek gerekir ki, NASA'nın önümüzdeki 100 yıl içinde gezegenimizi ciddi şekilde etkileyecek bilinen bir asteroit riski öngörmediğini ve bu nedenle herhangi bir paniğe kapılmaya gerek olmadığını söyledi.

Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı gezegen bilimci Terik Daly, DART'ın Dimorphos görevinin adım adım yeniden inşasını araştırmak için ekibine liderlik etti.

Çalışması, Dimorphos'un yörüngesinde ortaya çıkan değişikliğin, kinetik çarpma teknolojisinin gerekirse Dünya'yı potansiyel olarak savunmak için uygun bir teknik olduğu sonucuna vardı.

dart nasa göktaşına çarptığı anlar (4)

Bunun yanı sıra Gezegen Bilimi Enstitüsü'nden Jian-Yang Li, çarpışma sonrasını gözlemlemek için Hubble Uzay Teleskobu'nu kullanan bir araştırma ekibine liderlik etti. Gözlemler, doğal etkiyle bozulan asteroitlere etki eden temel mekanizmaları anlamak için bir çerçeve sağladı.

Bilim insanları, 'Superman' güçlerine sahip bir telefon çipi geliştirdi Bilim insanları, 'Superman' güçlerine sahip bir telefon çipi geliştirdi

Dimorphos'u etkileyen etki ve geri tepme öncesinde, sırasında ve sonrasında asteroidi araştıran diğer iki çalışma, NASA'nın bir uzay kayasının yörüngesini değiştirme kabiliyetini doğruladı.

Editör: Enes Sapmaz