Kâr amacı gütmeyen bir grup olan Carbon Mapper'ın yeni projesi, dünya çapındaki çöplükler gibi katı atık alanlarından kaynaklanan emisyonları ölçmek için NASA ekipmanları ve verilerini kullanacak.

Şuanlık günümüzde, küresel atık sektöründen kaynaklanan metan emisyonları hakkında herhangi bir somut veri bulunmaktadır.

Carbon Mapper CEO'su Riley Duren, "Atık alanlarındaki yüksek emisyonlu nokta kaynaklarının kapsamlı bir şekilde anlaşılması, bunları azaltmak için kritik bir adım olacaktır" dedi.

"Bu emisyonları görünür ve dolayısıyla eyleme geçirilebilir kılan yeni teknolojik modeller, oyunu değiştirme potansiyeline sahip. Ve bu genellikle gözden kaçan sektördeki kısa vadeli fırsatlara ilişkin toplu anlayışımızı yükseltiyor" 

nasa metan (3)

NASA, çöplüklerin ürettiği metan gaz emisyonlarını ölçecek

Earth Surface Mineral Dust Source Investigation (EMIT) ve diğer NASA bilim araçlarından elde edilen gözlemler, çöplüklerden kaynaklanan metan emisyonlarına ilişkin küresel bir araştırmanın parçası olacak. Metan güçlü bir sera gazıdır ve insanların neden olduğu küresel ısınmada kabaca dörtte biri ila üçte birine sebep olur.

Yeni girişimin amacı, yüksek oranlarda metan yayan küresel atık sahalarının temel değerlendirmesini oluşturmada ve NASA, bu bilgileri atmosferdeki gaz konsantrasyonunu azaltmak ve iklim değişikliğinin önüne geçebilecek kararları destekleyebileceğini söyledi.

Atık sektörü tarafından üretilen metan, insan kaynaklı metan emisyonlarının tahmini yüzde 20'sine katkıda bulunuyor. Ayrıca üretile bu sera gazı, atmosferdeki ısıyı tutmada karbondioksitten 80 kat daha güçlüdür.

nasa metan (2)

Neptün üzerinde görülen karanlık nokta merak uyandırdı! Neptün üzerinde görülen karanlık nokta merak uyandırdı!

EMIT'in JPL'deki baş araştırmacısı Robert Green, "NASA JPL, metan kaynaklı emisyonların yüksek kaliteli gözlemlerini yapmak için havadaki görüntüleme spektrometrelerini kullanma konusunda on yıllık bir geçmişe sahip" dedi.

Carbon Mapper projesinin ilk yılından sonra araştırmacılar, uydu programındaki iki uyduyu kullanarak dünya çapında 10.000'den fazla atık depolama alanında daha geniş bir araştırma yürütecek.