NASA'nın beş yıl önce duyurduğu ve DART ismini verdiği gezegen savunma sistemiyle ilgili yeni bir adım atılmaya hazırlanılıyor. Dünya'ya yaklaşan gök taşlarını rotasından çıkararak, gezegenimizi korumak için kullanılacak olan DART uzay aracı, geçtiğimiz aylarda uzaya fırlatılmıştı. Şimdi ise bu sistemin çalışıp çalışmadığını test etme vakti geldi. Bu bağlamda NASA, ilk denemeyi Dimorphos isimli bir gök taşı üzerinde yapacak.

Eski bir çiftliğin kalıntılarında bulundu: 17. yüzyıldan kalma Eski bir çiftliğin kalıntılarında bulundu: 17. yüzyıldan kalma

Beklenen gün sonunda geldi ve 27 Eylül Salı, gece 1.30 sularında gerçekleştirilecek çarpışma testi canlı yayında yayınlanacak. İşte detaylar.

Dünya'ya yaklaşan gök taşı tehditleri engellenecek

Sonumuzun dinozorlar gibi gök taşları nedeniyle olmasını istemeyiz değil mi? NASA da böyle düşünmüş olacak ki gezegenimiz için tehdit oluşturacak gök taşlarını engellemek için DART isimli bir sistem geliştirdi.

DART sisteminin amacı,  bir uzay aracının kinetik enerjisi sayesinde göktaşlarının yörüngesini değiştirerek Dünya’ya gök taşı çarpmasının engellenip engellenemeyeceğini gözlemlemek. Bunun için ilk test geldi çattı.

NASA-DART-Spacecraft-Prior-to-Impact-scaled

NASA ilk testi Dimorphos asteroidi üzerinde yapacak. DART’ın bir asteroidin yörüngesini değiştirmek için kinetik çarpma tekniğini deneyeceğini belirten bilim insanları, uzay aracının gök taşına saatte 24 bin kilometre hızla çarpacağını düşünüyor.

NASA DART görevi nasıl canlı izlenir? DART görevi hangi gün, saat kaçta?

27 Eylül 2022 Türkiye saati ile pazartesiyi salıya bağlayan gece 1.30 civarında başlayacak DART görevi canlı yayınlanacak. NASA'nın bu testi NASA TV, web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlayacak. Ayrıca BURAYA TIKLAYARAK YouTube üzerinden de DART görevini canlı izleyenbilirsiniz.