NASA (National Aeronautics and Space Administration) yaptığı açıklamada, Ay ve gezegen seferlerinde yardımcı olacak nükleer güç reaktörleri kurmak istediğini

NASA (National Aeronautics and Space Administration) yaptığı açıklamada, Ay ve gezegen seferlerinde yardımcı olacak nükleer güç reaktörleri kurmak istediğini söyledi. Ayrıca ABD Enerji Bakanlığı ortaklığında konsept tasarımlar geliştirmek için NASA, üç yeni sözleşme imzaladı. ABD uzay ajansı sözleşmeler ışığında, 10 yılın içinde fırlatılmaya hazır bir 'fisyon yüzey güç sistemi' için nükleer reaktör oluşturmayı planladığını belirtti. Ayrıca bu yeni proje, ABD'nin Ay'a yakın zamanda yolculuk girişimi olan Artemis görevlerinin bir parçası olacak.

NASA, Mars görevlerinde de kullanabileceğini söyledi

Bunun yanı sıra NASA, Ay yüzeyine yeni enerji kaynaklarını başarılı bir şekilde yerleştirilebilirse, reaktörlerin nihai Mars görevleri için de kullanılabileceğini söyledi. Duyurulan bu üç sözleşmenin her birinin 5 milyon dolar değerinde olduğu belirtildi. Ayrıca NASA, Ay'ın zorlu koşullarında 40 kilovatlık bir fisyon güç sisteminin ilk tasarım konseptleri için finans desteği sağlayacak. Idaho Ulusal Laboratuvarı'nın direktörü olan John Wagner, bu reaktör projesinin “ABD'nin Ay'da nükleer enerji kurmasına yönelik oldukça ulaşılabilir bir ilk adım” olarak açıkladı. Westinghouse ve Lockheed Margin'in yanı sıra, üçüncü yüklenici takım IX adlı Teksas merkezli bir ekip olacak. NASA ayrıca, nükleer endüstri kolundan derin uzay araştırma misyonları için atomik tahrik sistemlerinin geliştirilmesine yol açabilecek önemli bilgiler elde etmeyi umuyor. NASA'nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü'nde yetkili olan Jim Reuter, “Bu erken tasarımları geliştirmek, diğer dünyalardaki uzun vadeli insan varlığımızı güçlendirmek için zemin hazırlamamıza yardımcı olacak” dedi. Fisyon sistemlerinin nispeten daha küçük, daha hafif ve verimli olduğunu belirten NASA, "konum, mevcut güneş ışığı ve diğer doğal çevre koşullarından bağımsız olarak sürekli güç sağlayabileceğini " söyledi. Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.