Washington eyaletindeki yetkililer, bu yılın başlarında dünyanın en büyük güvelerinden birinin keşfedilmesinin ardından halkı güvelere karşı dikkat etmesi konusunda uyarıyor.

Mısır'da 75 milyon yıllık bir dinozor fosili keşfedildi! Mısır'da 75 milyon yıllık bir dinozor fosili keşfedildi!

KPTV , Washington Üniversitesi'nden bir profesörün, 7 Temmuz'da Bellevue'deki garajının dışında, daha sonra bir Atlas güvesi olduğu anlaşılan bir güveyi bulduğunu bildirdi. Yetkililer, bir Atlas güvesinin kanat açıklığının yaklaşık 25 sanimetreye kadar ulaşabileceğini ve bunun onu dünyanın bilinen en büyük givesi yaptığını belirtti. Washington Eyaleti Tarım Bakanlığı'na göre, entomologlar bunun ABD'deki haşerenin ilk resmi bulgusu olduğunu düşünüyor. 

XAB6RNJY45GHZEIZEHWKNHI6VE

Bölümdeki entomolog Sven Spichiger, "Bu canlılar böcek gibi görünmese bile, insanların onları gördüğünde telefonlarını çıkarıp fotoğraflarını çektikleri türden böcekler." dedi.  ABD Tarım Bakanlığı'na göre, Atlas güvesi federal olarak karantinaya alınmış bir haşeredir. Amerika Birleşik Devletleri'nde izni olmadan güveyi toplamak, barındırmak veya satmak yasaktır.

Spichiger, "Bu normalde tropikal bir güvedir. Burada hayatta kalabileceğinden emin değiliz. Yetkililer, güve hakkında mevcut bilimsel ve teknik bilgileri topluyor ve yanıt önerileri sağlayacak. Bu arada, sakinlerin bunun tek seferlik bir kaçış olup olmadığını veya bölgede bir nüfus olup olmadığını öğrenmemize yardımcı olacağını umuyoruz." dedi.

Yetkililer, güvenelerin halk sağlığı için bir tehlike oluşturmadığını da ekledi. Dev güve akıllara ilk defa 1961'de vizyona giren ve kurgusal bir canavar olan Mothra'yı getirdi.  Genel olarak bir larva ve sonrasında kelebek şeklini alan bir canavar türü olarak tasvir edilmektedir. 

Atlas Güvesi nedir?

Attacus atlas veya Atlas güvesi, Asya'daki ormanlara özgü büyük bir güve türüdür. Tür, ilk olarak 1758 yılında Carl Linnaeus'un Systema Naturae'nin 10. baskısı eserinde tanımlanmıştır. 25 santimetreye varan kanat açıklığıyla en büyük kelebek türlerinden biridir.

2022-08-22 14_36_00-Window

 Thysania agrippinadan sonraki en uzun kanat açıklığına sahiptir. Türün dişisi erkeğinden önemli ölçüde büyüktür. Türün erkeklerinin ise daha kalın antenleri vardır. Bu güve türünün ağzı yoktur ve enerji kazanamaz. Buna bağlı olarak sadece 1 veya 2 hafta yaşayabilir. Dişi, yumurtladıktan sonra ölür.Güney Asya, Doğu Asya ve Güneydoğu Asya'da (Borneo dahil) yaşarlar