Thyreophora'lar, Jura'dan Kretase Dönemi'nin sonuna kadar yaşamayı başarmış, minik bir ornithischian dinozor grubudur. Bu dinozorlar genelikle vücut boyunca uzunlamasına sıralanan vücut zırhları ile karakterize edilir.

Eski bir çiftliğin kalıntılarında bulundu: 17. yüzyıldan kalma Eski bir çiftliğin kalıntılarında bulundu: 17. yüzyıldan kalma

Keşfedilen bu minik dinozorun çoğunlukla otçul beslendiği belirtiliyor

Çoğunun otçul olduğu belirtilen Thyreophora'lar vücut boyutlarına göre nispeten küçük beyinleri sahipti. Bu yeni tanımlanan dinozor türleri, 97 ila 94 milyon yıl önce Geç Kretase döneminde Dünya üzerinde dolaştı. Antik yaratıklar, Arjantin Patagonyasından keşfedilen ilk kesin thyreophoran bulguları olduğu belirtildi.

Jakapil kaniukura olarak adlandırılan dinozların gövdelerine oranla çok kısa boyularda kollara sahip olduğu belirtildi. Ayrıca, bu zırhlı minikler yaklaşık 1,5 m uzunluğunda ve 4 ila 7 kg ağırlığındaydı.

minik zırhlı dinozor (1)

Bazal ornithischian ve thyreophoran cinsi dinozorlarla birçok ortak özellik paylaştığı belirlendi. Ancak bunların yanı sıra hayatta kalmasında anahtar rol oynayan birkaç yeniliği de vardı.

"Kolları küçücüktü, büyük çoğunluğu dört ayaklı olan thyreophoranların geri kalanında rastlanmayan bir şey." 

Makalenin yazarı Sebastián Apesteguía, "Dinozorun boyun zırhı benzersizdir ve bu zırh, hassas bölgeyi avcı saldırılarından korumuştur" dedi.

Jakapil kaniukura'nın kafatası kemikleri ve dişleri de dahil olmak üzere kısmi iskelet parçaları, Kuzey Patagonya'da yer alan Río Negro Eyaletindeki Candeleros Formasyonu'nda bulundu.

İki ayaklı dinozorlarla benzer özellikler taşıyor

Araştırmacılar yeni dinozor türü hakkında yaptığı açıklamada, "Jakapil kaniukura'da ön ayak, arka bacak ve kafatası kalıntılarının göreceli boyutları, iki ayaklı theropodların, bazal ornithischianların ve heterodontosauridlerinkine thyreophoranlardan daha fazla benzerlik gösteriyor" dedi

"Bu yeni tür, Güney Amerika'da daha önce bilinmeyen bir thyreophoran dinozor soyunu temsil ediyor. Thyreophoran'lar yaklaşık 200 milyon yıl önce ortaya çıktı ve hızla dünya çapında dağılmış çeşitli türlere evrildi. Ancak, bu erken thyreophoran türlerinden Jakapil kaniukura tarafından temsil edilen soy, en az 100 milyon yıl öncesine kadar süren tek soy iziydi."

minik zırhlı dinozor (1)-1

CONICET'teki Fundación de Historia Natural Félix de Azara'da bir paleontolog olan makalenin baş yazarı Doktor Facundo Riguetti ve meslektaşları, “Thyreophora, sırtlarında dermal kemik zırhının varlığı ile karakterize edilen bir ornithischian dinozor sınıfıdır” dedi.

"Çoğu thyreophoran, Eurypoda içinde gruplandırılmış olsa da, onların daha temel akrabaları çözülmemiş filogenetik yerleşim izleri gösteriyor. Bu formların en temsilcisi sırasıyla Scutellosaurus, Emausaurus ve Scelidosaurus'tur."

Haberimize konu olan bu keşif, Scientific Reports dergisinde yayınlanan bir makalede açıklandı.

Bahsi geçen bilimsel makaleye buradan göz atabilirsiniz.