Bu yeni özellik, 2020'de Edge'e eklenen "Kenar çubuğunda ara" işlevini biraz daha gelişmiş hali gibi görünüyor. Edge'in yeni kenar çubuğu, web'de arama yapmanıza ve makaleleri hızlı bir şekilde okumanızı sağlayan araçlara veya hesap makinesi, sözlük, internet hız testi ve birim dönüştürücü gibi çeşitli widget'ları içeren kullanışlı ufak özellikler içeriyor. Bunun yanı sıra, Outlook one ile e-postaları okumanızı ve göndermenize olanak sağlayan yeni bir ek arayüz de mevcut.

microsoft edge kenar cubugu (1)

Microsoft Office uygulamaları Edge üzerinden kullanılabilecek

Microsoft Office bölmesi, en son kullandığınız belgelere ek olarak Word, PowerPoint ve Excel gibi uygulamalara hızlı erişim sağlayacak şekilde kullanmayı mümkün kılıyor. Ayrıca kenar çubuğunda, Microsoft tarafından eklenmeyi unutulmamış web oyunları kısayolu da mevcut.

microsoft edge kenar cubugu (2)

Herhangi bir sayfa için bağlamsal olarak alakalı bilgiler ekleyen "Keşfet" kenar çubuğu bölmesi ise, kullanıcılara bir haber sitesi hakkında bilgi ve haber kaynakları önerileri içeriyor. Ayrıca, bu sitelerdeki belirli makaleler veya okuduğunuz diğer şeyler için, genellikle Wikipedia'dan alınan bilgilerle bazı bağlamlar da eklenebiliyor.

Edge'in yeni Kenar çubuğu özelleştirilebilecek

Kenar çubuğu kullanıcının isteğine göre birazcık özelleştirilebiliyor. Bir klavye kısayolunu (varsayılan olarak Control + Shift + /) kullanarak gizleyebilir veya tekrar olarak bu kısayol ile açabilirsiniz. Ayrıca kenar çubuğunun üzerinde hangi düğmelerin görünmesini istediğinizi seçebilirsiniz.

microsoft edge kenar cubugu (3)

Deprem felaketi, İHA'lar ile görüntülendi! Deprem felaketi, İHA'lar ile görüntülendi!

Microsoft, gelecek dönemlerde kenar çubuğuna yeni özellikler eklemeyi planladığını söyledi.

Edge kenar çubuğu nasıl açılır?

Kenar çubuğu eğer karşınıza çıkmazsa, tarayıcının en son sürümünde olduğunuzdan emin olmak için ve sağ üstteki “···” menüsünü tıklayın. Eğer bu kısımda "Kenar çubuğunu göster" düğmesi ile karşılaşmadıysanız, Ayarlar > Görünüm'e girin. "Kenar çubuğunu göster" kısmının bulunduğu Araç Çubuğunu Özelleştir bölümüne gidin ve Edge tarayıcınızı güncelleyin.