Güneş fırtınası Dünya'nın manyetosferinde çatlak oluşturdu! Güneş fırtınası Dünya'nın manyetosferinde çatlak oluşturdu!

Microsoft, ölen kişilerin kişisel bilgilerini alıp kullanarak bir chatbot yani sohbet robotu oluşturmak için patent aldı. Bu konu dünya gündeminde büyük bir etki yaratırken, sosyal medya kullanıcıları, "senaryoların gerçek olduğunu" ifade etmek için "Black Mirror" dizisini kullandı.

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, ölen kişilerin kişisel bilgilerinin sohbet robotları oluşturmak için kullanılmasına izin veren bir patent aldı. Patent, "Görüntülere, ses verilerine, sosyal medya gönderilerine, elektronik mesajlara" ve diğer kişisel bilgilere dayalı bir robotu tanımlıyor. Sohbet robotu tarafından temsil edilen kişi; bir arkadaş, akraba, tanıdık, ünlü, kurgusal kişi, tarihi kişi veya rastgele kişi olabilir. Robotun geçmişte veya içinde bulunduğumuz dönemdeki bir kişiye karşılık gelebileceği de belirtiliyor.

Kişiler, kendileriyle de karşı karşıya gelebilir

Microsoft ayrıca hayatlarındaki kullanıcıların ölüm anında dijital yedekleme için eğitilebileceğini ima ederek, "İnsanlar kendileriyle de yüzleşebilir. Örneğin, kullanıcılar sohbet robotları oluşturabilir veya eğitebilir" dedi.Microsoft'un patenti, belirli kişilerin iki boyutlu veya üç boyutlu modellerini oluşturmak için görüntü ve derinlik bilgilerinin veya video verilerinin kullanımını da içerir.

İnsanların akıllarına "Black Mirror" dizisi geldi

Bu durum bana "Black Mirror" dizisinin "Be Right Back" bölümünü hatırlatıyor. Yukarıdaki bölümde Microsoft tarafından satın alınan patenler, bahsi geçen dizinin bir bölümünde senaryo konusu olarak işlendi. Bölümde genç bir kadın bir uygulamayı kullanıp ölen sevgilisinin verilerini toplayarak sohbet robotu ve nihayetinde de bir robot oluşturuyor.

Akıllarda ki diğer soru ise, Microsoft çok mu fazla Black Mirror izliyor?

Öte yandan sosyal medyada konu ile ilgili binlerce makale yayınlandı. Kullanıcı, dizinin gerçeğe dönüştüğünü vurgulayarak "Microsoft çok fazla" Black Mirror "izliyor olabilir" dedi.