Eminönü-Alibeyköy tramvay hattının test sürüşleri sırasında açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 'Raylı sistemlerde internet kullanımı' hakkında sorul...

Eminönü-Alibeyköy tramvay hattının test sürüşleri sırasında açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 'Raylı sistemlerde internet kullanımı' hakkında sorulan soruya, ''İçişleri Bakanlığı'ndan izin talep ettik, umarım kısa zaman içinde kullanıma başlarız'' yanıtını verdi.

İBB Başkanı İmamoğlu, ülkemizde bir ilk olma özelliği taşıyan otonom sürüşlü tramvay hattının testini gerçekleştirdi. Burada çeşitli inceleme ve temaslarda bulunan İmamoğlu, basın mensuplarının da sorularını yanıtladı.

RAYLI SİSTEMLERE İNTERNET NE ZAMAN GELECEK?

ShiftDelete.net'ten Hakkı Alkan'ın 'Raylı sistemlerde internet ne zaman' sorusuna yanıt veren İBB Başkanı, girişimlerinin sürdüğünü belirterek, ''İçişleri Bakanlığı ile metroda internet kullanımı için izin talebimiz şu an inceleniyor.'' dedi. İmamoğlu ayrıca, sürücüsüz hatlarda internet kullanımı için yeterli altyapıya sahip olduklarını belirterek, ''Yönetmelikte de yer alan bu bilgiyle, metroda internet kullanımını ilk olarak Mahmutbey-Mecidiyeköy hattı için başlatmak istediğimizi bildirdik. Umarım kısa bir süre içerisinde metro hatlarımızda internet kullanımına başlarız.'' ifadelerini kullandı.

METROLARDA İNTERNET KULLANIMI NEDEN ÖNEMLİ?

Günümüz teknolojisinde internet ve cep telefonları insanlar için vazgeçilmez bir araç haline geldi. Özellikle İstanbul'da yaşamını sürdüren vatandaşlar, toplu taşımanın adeta bel kemiği haline gelen metrolarda telefon ve internet kullanımının kısıtlandırılmasından şikayetçi... Günümüzde dakikaların dahi büyük önem arz ettiği yaşantılarımızda raylı sistemlerde verilecek internet hizmeti özellikle öğrenciler adına büyük bir kolaylık sağlayabilir. Salgın döneminin ardından öğrencilerin büyük bir kısmının kullanacağı internet, yolculuk sırasında bilgiye ulaşmak için büyük bir araç olabilir. Ayrıca olası bir İstanbul depreminde veya doğal afette yer altında kalacağı korkusunu yaşayan vatandaşlar, geçmişteki örneklerden de görüldüğü üzere telefon hatlarının kitlenmesi örneklerini yaşadıklarını belirtip ailelerine ulaşabilmenin alternatif yolunun internet olduğunu düşünüyor.

İYİ NİYET SUİSTİMAL EDİLEBİLİR

Öte yandan söz konusu uygulamanın hayata geçmesinin ardından internet hizmetini kullanacakların Netflix, Spotify gibi popüler platformlara giriş yaparak veri indirmesinin bu hizmeti sekteye uğratabileceği düşünülüyor. Sosyal medyada konuya ilişkin fikir beyan eden kullanıcılar, olası bir internet hizmeti verilmesi durumunda şu soruların da yanıt bulması gerektiğine inanıyor. * Metrolarda ücretsiz olarak verilen internet hizmetinden kimler yararlanacak?* Bu hizmetten yararlananların ziyaret ettiği internet servisleri üzerindeki izleri tutulacak mı?* Netflix gibi platformlara giriş serbest olacak mı?* EBA ve benzeri gibi hangi eğitim platformlarına giriş serbest olacak?* Twitter gibi sosyal mecralar serbest mi olacak?* Modemler ve güvenlik duvarları yerli ve milli mi olacak yoksa yabancı mı?* Metrolarda ve istasyonlarda bulunan vatandaşlara markaların reklamları mı yoksa kamu hizmetleri hakkında bilgilendirmeler mi yapılacak?