Sosyal medya ve teknoloji devi Meta, dünyadaki bilimsel çalışmalara katkı sunması amacıyla geliştirdiği LLaMA dil modelinigeçtiğimiz günlerde tanıtmıştı. GPT-3.5‘ün tek rakibi olarak görülen LLaMa, sadece bilim odaklı olmak üzere kullanıma sunmuştu. Bu durumundan rahatsız olan bilgisayar korsanları dil modelinin kullanıma sunulmasından yaklaşık bir hafta sonra LLaMA’ya ait bütün kaynak kodlarını ele geçirildi.

meta müşteri hizmetleri (2)

Google, 3. taraf çerezleri engellemeye başladı! Google, 3. taraf çerezleri engellemeye başladı!

4chan platformunda bir kullanıcı, dil modelinin 2 ayrı versiyonunu Torrent üzerinden herkesin erişebilmesini sağladı. Bununla kalmayan sızıntı, bir GitHub kullanıcısının LLaMA’yı herkes tarafından kullanılabilmesine sağlayacak bir yazılım kütüphanesi hazırlamasıyla daha da yayıldı. İndirilmeye sunula dil modelinin toplamda 219 GB boyutundaki bütün sürümleri internet aracılığla erişilebiliyor

Sızıntı sonrası güvenlik problemi yaşanması konusunda uyarılar da geldi. Jeffrey Ladish adlı bir siber güvenlik araştırmacısı, sızıntı ile alakalı bir gönderisinde, “Meta’nın 65 milyar parametreli dil modeli az önce halka açık internete sızdırıldı, bu çok hızlıydı. Bir sürü kişiselleştirilmiş spam ve kimlik avı girişimine hazır olun. Bu modelleri açık kaynak yapmak berbat bir fikirdi.” dedi.

Editör: Enes Sapmaz