Eski adıyla Facebok yeni Meta, yıllardır güvenlik açıkları ve veri sızıntılarıyla eleştirilen bir şirkey. Mark Zucerkberg'in CEO'su olduğu şirket son olarak Instagram profillerini klonlayan bir Türk'e ve Çinli bir şirkete dava açtı.

Meta, kullanıcı verilerini toplayan üçüncü taraf bir şirket olan Octopus'a ve Instagram profillerini klonlayan Ekrem Ateş adlı bir Türk'e dava açtı.

_122707641_facebooklogosgettyimages-1349988076

Octopus isimli Çinli teknoloji firması, bireylere ve şirketlere veri toplama hizmetleri sunarken, insanların kendi veri toplama kampanyalarını yürütmek için kullanabilecekleri yazılımlar da satıyor.

350 binden fazla hesabı klonladı

Meta'nın dava açtığı Ekrem Ateş'in  350 binden fazla Instagram kullanıcısı hakkında bilgi toplamak için otomatik Instagram hesaplarını kullandığını ve daha sonra bu verileri, bu kişilerin izinleri olmadan görüntülenebilen bir dizi klon sitede yayınladığı açıklandı.

Meta, 2021’in başından bu yana Ateş’e karşı icra işlemi gerçekleştirdiğini de belirtti.

Meta, ilk defa kullanıcı verilerini klonlayan sitelere ve şahıslara dava açmıyor. Teknoloji sitesi Engadget’ın haberine göre; şirket 2020’de de 100 binden fazla Instagram profilini klonlayan yine bir Türk vatandaşına dava açmıştı.

Çinli şirkete de dava

Octopus adlı Çinli şirkete açılan davanın sebebi ise şirketin kullanıcılarının hesaplarına dair tüm verileri ve hatta kimlik doğrulama verilerini dahi kopyaladığı iddiası.  Ayrıca şirketin kullandığı yazılım daha sonra belirli bir Octopus müşterisine bağlı her Facebook ve Instagram kullanıcısı hakkında telefon numaraları, doğum tarihleri ve diğer kişisel bilgileri de alabilir.

Meta

Meta, yapay zeka destekli yeni kamera-kulaklıklığı üzerinde çalışıyor! Meta, yapay zeka destekli yeni kamera-kulaklıklığı üzerinde çalışıyor!

Meta, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Octopus gibi şirketler, kimi hedeflediklerine ve hangi amaçla bu verileri kazıdıklarına bakılmaksızın veri sunan endüstrinin bir parçası. Bu endüstri, verilerin klonlanmasını ve başka platformlarda kullanılmasını, verilere hiçbir şekilde sahip olmayacak bireyler ve şirketler için kullanılabilir hale getirilmesini sağlıyor” dedi.

Editör: Burak Karahan