Tartışmalı sosyal medya fenomenlerinden Merve Taşkın, OnlyFans kullanımı nedeniyle duruşmaya çıkacağını açıkladı. 

Merve Taşkın, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, 12 Ocak günü mahkemesi olduğunu, OnlyFans kullandığı ve Instagram hesabından paylaştığı fotoğraflarından dolayı müstehcenlik suçundan bu kararın alındığını paylaştı.

Merve Taşkın'ın açıklamaları şöyle:

12 ocak gunu mahkemem var. “ONLYFANS” kullandigim ve instagram hesabimda paylastigim normal fotograflardan dolayi mustehcenlik sucu adi altinda mahkeme karari alindi. Tepki gosterenler tebrikler amaciniza ulastiniz. Daha onceden amsterdam seks muzesine gittigim ve instagram hesabimda fotograf paylastigim icn 5 ay hapis cezasi almistm hagb olarak (bbc bile haberini yapmisti) 5 yil boyunca suc islememem gerekiyordu. Onlyfans mahkemede suc sayilirsa ikisinin cezasi birlesecek ve hapse girecegim

Merve Taşkın hapse girebilir

Merve Taşkın, 2020 yılında da benzer bir olayla gündeme gelmişti. Taşkın, Amsterdam’daki Seks Müzesi’nde çektiği fotoğraflar nedeniyle geçtiğimiz yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Fakat mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bırakarak Taşkın’ın 5 yıl denetime tabi tutulacağını açıklamıştı. 

Denetim kapsamında Taşkın'ın hiçbir suça karışmaması gerekiyordu. Fakat yaşanan son OnlyFans kullanımı nedeniyle açılan davada ceza alırsa, iki ceza da birleşecek ve Merve Taşkın hapse girecek. 

Kısacası Merve Taşkın, OnlyFans kullandığı için açılan müstehcenlik davasında suçlu bulunursa hapis yatacak.

“Müstehcenlik” suçu nedir? Cezası ne kadar?

Türk Ceza Kanunu’nun 226. maddesi gereğince müstehcenlik suçu işleyen kişiler, 6 aydan 10 yıla kadar hapis ve adlî para cezasıyla karşı karşıya kalabiliyor. Cezanın kapsamı, suçun niteliğine göre değişebiliyor:

Madde 226-

Threads'in yeni özelliği ortaya çıktı: Gerçek zamanlı arama! Threads'in yeni özelliği ortaya çıktı: Gerçek zamanlı arama!
 • 1)
  • a) Bir çocuğa müstehcen görüntü, yazı veya sözleri içeren ürünleri veren ya da bunların içeriğini gösteren, okuyan, okutan veya dinleten,
  • b) Bunların içeriklerini çocukların girebileceği veya görebileceği yerlerde ya da alenen gösteren, görülebilecek şekilde sergileyen, okuyan, okutan, söyleyen, söyleten,
  • c) Bu ürünleri, içeriğine vakıf olunabilecek şekilde satışa veya kiraya arz eden,
  • d) Bu ürünleri, bunların satışına mahsus alışveriş yerleri dışında, satışa arz eden, satan veya kiraya veren,
  • e) Bu ürünleri, sair mal veya hizmet satışları yanında veya dolayısıyla bedelsiz olarak veren veya dağıtan,
  • f) Bu ürünlerin reklamını yapan, Kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis ve adlî para cezası ile cezalandırılır.
 • (2) Müstehcen görüntü, yazı veya sözleri basın ve yayın yolu ile yayınlayan veya yayınlanmasına aracılık eden kişi altı aydan üç yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.
 • (3) Müstehcen görüntü, yazı veya sözleri içeren ürünlerin üretiminde çocukları, temsili çocuk görüntülerini veya çocuk gibi görünen kişileri kullanan kişi, beş yıldan on yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu ürünleri ülkeye sokan, çoğaltan, satışa arz eden, satan, nakleden, depolayan, ihraç eden, bulunduran ya da başkalarının kullanımına sunan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.
 • (4) Şiddet kullanılarak, hayvanlarla, ölmüş insan bedeni üzerinde veya doğal olmayan yoldan yapılan cinsel davranışlara ilişkin yazı, ses veya görüntüleri içeren ürünleri üreten, ülkeye sokan, satışa arz eden, satan, nakleden, depolayan, başkalarının kullanımına sunan veya bulunduran kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.
 • (5) Üç ve dördüncü fıkralardaki ürünlerin içeriğini basın ve yayın yolu ile yayınlayan veya yayınlanmasına aracılık eden ya da çocukların görmesini, dinlemesini veya okumasını sağlayan kişi, altı yıldan on yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.
 • (6) Bu suçlardan dolayı, tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.
 • (7) Bu madde hükümleri, bilimsel eserlerle; üçüncü fıkra hariç olmak ve çocuklara ulaşması engellenmek koşuluyla, sanatsal ve edebi değeri olan eserler hakkında uygulanmaz.”

TCK 226 maddesi suçundan 2 yıl ve altı ceza alan ve daha önce kasıtlı bir suç işlemeyenler hakkında genellikle “Hükmün Açıklamasının Geri Bırakılması müessesi” uygulanıyor. Fakat 2 yıl ve üzeri ceza alanlar için bu karara yer verilmiyor.

Editör: Burak Karahan