Değerli bilgiler içerdiği düşünülen gizemli bir metalik küre gökyüzünden Meksika'ya düştü. Bir bilim kurgu uzaylı filminin konusu denilebilecek bu olay, 31 Temmuz günü Meksika yerel saatinin 22:00 sularında gerçekleşti.

Meksikalı meteorolog Isidro Cano'ya göre, gizemli küre Meksika'nın Veracruz kentindeki Lomas del Rio Medio bölgesinde bir ağacın tepesine düştü.

meksikaya gizemli küre düştü (1)

(Meteorolog Isidro Cano)

İlk olarak Facebook üzerinden bildirilen keşifte, bu cismin 'çok sert bir plastik veya çeşitli metallerin alaşımı gibi göründüğünü' söylendi, ayrıca kürenin tepesinden bir anten gibi görünen bir şeye sahip olduğu belirtildi.

SpaceX'in kapsül parçası Avustralya'ya düştü! SpaceX'in kapsül parçası Avustralya'ya düştü!

Radyoaktif olduğu düşünüldü ve paniğe sebep açtı

Gizemli küre şeklindeki cismin 'gökten düştüğünün görüldüğü, ancak Dünya'ya düşerken hiç bir ses çıkarmadığını söylenilen olayda, insanlar korkudan gizemli küreden uzak durmaları konusunda birbirini radyoaktif olabilir diyerek uyardı.

meksikaya gizemli küre düştü (3)

Cano lk olarak bu kürenin yakın zamanda kontrolden çıkan ve her yere enkaz saçmasıyla paniğe sebebiyet veren Long March 5 Çin roketinin bir parçası olabileceğini öne sürdü. Ancak çoğunlukla Malezya, Endonezya ve Borneo'da bulunan bölgelere düşen roket enkazı, akıllarda daha fazla soru işareti bırakmasına neden oldu.

Gizemli cismin üzerinde, deşifre edilemez küçük deliklere rastlandı

Paylaştığı diğer Facebook gönderilerinde Cano, kürenin yakınından çekilmiş bir fotoğrafını paylaştı ve gizemli cismin yüzeyinde 'deşifre edilemez bir kod' oluşturan küçük deliklere dikkat çekti.

Ardından meteorolog Cano, Meksika ordusunu arayarak gizemli kürenin incelenmesi ve sırlarının ortaya çıkması için çağırdı.

meksikaya gizemli küre düştü (2)

1 Ağustos'ta bir kez daha kürenin durumu hakkında insanları bilgilendirmek için tekrar paylaşımda bulunan meteorolog, cismin yüksek eğitimli personel ve uzman ekipler' tarafınca saat 3:15'te 'kaldırıldığını' belirtti.

'Ulusal güvenlik sorunu kapandı'

Daha sonra kürenin Veracruz'dan kaldırılması üzerine gönderi paylaşımına devam eden Cano, 'ulusal güvenlik sorunu: kapandı' beyanıyla tüm olayı kapattı.