Teknoloji ile birlikte hayatımıza giren kavramlardan biri de Megabayt. Megabayt, kullandığımız teknolojik aletlerde bulunan dosyaların boyutunu, cihazda ne kadar yer kapladığını ifade eder. Megabayt ile Megabit aynı kısaltma harflerini kullansa da aralarındaki fark çoğu kez karıştırılır.

İnternet hızını tarif ederken kullanılan ve Megabit ifadesi ile dosya boyutunu açıklayan Megabayt arasındaki farkların neler olduğu haberimizde. Örneğin, 1 Megabit kaç kilobayttır? Saniyede aktarılan veri sayısı ideal olarak kaç olmalıdır?

MEGABAYT NE DEMEK?

Megabayt ve Megabit gibi terimleri anlamak için öncelikle bit ve bayt terimlerini bilmek gerekir. Bit, bilgisayardaki en küçük veri birimidir. 1 bayt ise 8 bit değerindedir ve boyut olarak bir harfe denk gelir. Megabayt ise bu birimlerin yaklaşık olarak 1 milyon tanesini ifade eder. Her iki birim de veri boyutunu ifade etse de dosya boyutunu açıklarken Kilobayt (KB), Megabayt (MB), Gigabayt (GB) kullanılır.

MEGABİT (Mb) NE DEMEK?

Evde kullandığımız internetin büyük çoğunluğu dizi, film ve oynanılan oyunlardan oluşmaktadır. İnternette indirme hızları da saniyede indirilen Megabit (Mb) ile ölçülür. Yani, bizlere bir saniye içinde kaç mbps veri aktarıldığını gösteri. Kısaca, internet servis sağlayıcılarından aldığımız internetin indirme hızı Megabit ile ölçülür.

MEGABİT İLE MEGABAYT ARASINDAKİ FARK NEDİR?

İnternet hızı ve indirme hızı kavramları birbirlerinden farklı da olsa gündelik kullanımda karıştırılan teknik ifadelerdi. İnternet hızı, yukarıda da belirttiğimiz gibi genellikle Mbps olarak ifade edilirken, dosya boyutu ise KB/s ve MB/s şeklinde ifade edilmektedir.

1 MEGABİT KAÇ MEGABAYT EDER?

Bit, bilgisayardaki en küçük veri birimidir. 1 byte ise 8 bit değerindedir ve veri boyutu olarak bir harfe denk gelir. Megabayt ve megabit ise bu birimlerin yaklaşık 1 milyon tanesini ifade eder.

İNTERNET SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

Özellikle son yıllarda dijital içerik platformlarının yaygınlaşması sonrası artan online dizi ve film izlemeleri sonrası kullanıcıların en çok şikayet ettiği konulardan birisi de internet hızının düşük olmasıdır. İnternet hızı izlediğiniz filmin kalitesini belirlerken internet kullanıcı sayısı da download miktarlarını da etkileyecektir. Video ve film dışında internetten büyük indirmeler gerçekleştirmek istiyorsanız internet hızınız çoğunlukla indirme hızınızı da etkiler. Genel olarak, 8 Mbps gibi bağlantı hızında web’de gezinebilir ve mail atmak gibi günlük internet işlerinin çoğunu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak video ile canlı yayın yapıyorsanız, büyük dosyalar indiriyorsanız, görüntülü konuşuyor ve internet üzerinden yoğun olarak video izliyorsanız daha hızlı internet paketine ihtiyaç duyarsınız.