Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, tüm alanlarda maske zorunluluğunun kaldırılabileceği tarihi açıkladı. Yiyit, şu anda salgın konusunda endişelenecek bir d...

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, tüm alanlarda maske zorunluluğunun kaldırılabileceği tarihi açıkladı. Yiyit, şu anda salgın konusunda endişelenecek bir durum olmadığını belirtti. Türkiye, sağlık kurumları ve toplu ulaşım dışında her yerde maske zorunluluğuna veda ederken, burada kısıtlamaların kaldırılması için gerekli şart açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, vaka sayısı 1000'in altına düşene kadar sağlık kurumlarında ve toplu taşımada maske takmanın zorunlu olacağını söyledi. Bugün geçtiğimiz saatlerde Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiğit'ten önemli bir açıklama geldi. Omicron'un hızla yayıldığını ancak eski varyantlar gibi ciddi hastalıklara neden olmadığını belirten Yiyit, son kısıtlamaların ne zaman kaldırılabileceğini de açıkladı. Bilim Kurulu Üyesi Yiyit'in açıklaması şu şekildeydi:
“Son Bilim Kurulu toplantımız Cumhurbaşkanımızın başkanlığında Külliye’de yapıldı ve bir daha gerekmedikçe toplantı yapmama kararına varıldı. Bütün o kısıtlamaları ve Covid-19'un bize getirdiği sıkıntılardan hepsinden kurtulmaya karar verdik. Sadece toplu taşıma ve özellikle sağlık tesislerinde maske kullanımının bir süre devam etmesi ve bunun da günlük rakamın binin altına düştüğü anda kaldırılması söz konusu. Yakın bir zamanda muhtemelen bir hafta, 10 gün için en son kalan kısıtlamaların kalkacağını düşünüyorum.”
Halk sağlığı uygulamalarının önemli olduğunu belirten Yiyit, şu an için endişe edilecek bir durum olmadığını, artık kavuşma, kucaklaşma, maskesiz ve mesafesiz ellerin sımsıkı birleşme zamanı olduğunu açıkladı. Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.