4,4 milyar yıllık bu taşa göre Dünya'da yaşam çok daha önceden başladı... 4,4 milyar yıllık bu taşa göre Dünya'da yaşam çok daha önceden başladı...

Astronotlar kızıl gezegene aylar yerine haftalar içinde ulaşabilir. Son araştırmalara göre, astronotların dört yıldan kısa bir süre içinde eve dönmelerine, radyasyona ve yerçekimi eksikliğine maruz kalmak için çok fazla zaman harcamamaları gerekeceği bildiriliyor.

Mevcut teknolojiyle NASA, Mars'a ulaşmanın yedi ay süreceğini tahmin ediyor. 

Pulsar Fusion CEO'su Richard Dinan yaptığı açıklamada, "İnsanlığın büyüyen uzay ekonomimizde daha hızlı itme gücüne büyük ihtiyacı var ve füzyon, şu anda yörüngede kullanılan geleneksel iyon iticilerin gücünün 1000 katını sunuyor" dedi.

"İnsanlar enerji için füzyon elde edebilirlerse, o zaman uzayda füzyon tahriki kaçınılmazdır."

Pulsar tahrik mühendisi Adam Baker, "Füzyon roketi, insanları Mars'a göndermemize ve onları haftalar içinde geri getirmemize izin verebilir, aylar veya yıllar değil," dedi.

Pulsar Fusion, bir nükleer füzyon roketinin, bir aracı bir insan ömrü boyunca güneş sistemimizin dışındaki hedefleri ziyaret edecek kadar hızlı hareket ettirebilecek bilinen tek teknoloji olduğunu iddia ediyor.

Roketin en yakın komşu güneş sistemimize (Alpha Centauri) 10,5 yıl içinde ulaşabileceğini ekliyor. Bir fisyon veya kimyasal roketler ile bu yolculuk yüzlerce yıl sürer.

Editör: Enes Sapmaz