5 Ekim 1958 Ankara doğumlu olan Sungun Babacan, Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nü bitirerek tiyatro kökenli olmayan seslendirme sanatçılığı yapmaya başladı.

Sungun Babacan kimdir?

sungun babacan kimdir (1)-1

Netflix'ten yeni Pokémon dizisi: Pokémon Arceus Günlükleri Netflix'ten yeni Pokémon dizisi: Pokémon Arceus Günlükleri

Meslek yaşamına TRT'de seslendirme yaparak başlayan Babacan, 1980'li yılların ortalarında TRT'de Cumartesiden Cumartesiye adlı programın sunuculuğunu yapmıştır. Birçok sinema filmi ve dizide ünlü oyuncuların sesi olan ses sanatçısı Babacan, çeviri ve seslendirme yönetmenliği rollerinde yer başarılı bir kariyer yakalamıştır. İki büyük kuruluşun kurumsal sesi olmasının yanı sıra televizyon filmleri ve çoğunlukla reklam seslendirmesi yapmıştır. Bunların yanı sıra Riot Games'in yayıncılığını ve yapımcılığını üstlendiği League of Legends oyununda Lucian isimli şampiyonu seslendirmiştir.

sungun babacan kimdir (3)

Ayrıca Evim Şahane ve Güle Güle Oturun programında dış ses olarak seslendirme sanatçılığı gerçekleştirmiştir. Başkent İletişim Bilimleri Akademisi'nde akademik dublaj eğitimi vermiştir.

Sungun Babacan'ın seslendirdiği bazı çalışmalar;

sungun babacan kimdir (2)

Christian Bale / Batman Begins, Christopher Reeve / Superman, Tom Hanks / Forrest Gump, Tom Cruise / Mission: Impossible ve John Travolta / Pulp Fiction

Bunların yanı sıra Brad Pitt, Tom Cruise, Bruce Willis, Nicholas Cage gibi yıldızları da seslendirmiştir.