Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Koyun Shaun'un insansız görevine bu yılın ilerleyen tarihlerinde başlayacağını duyurdu. Duyuru ile birlikte Aardman çizgi dizisinin sevilen karakteri, teknik olarak Artemis programına katılan ilk ESA astronotu olacak.

ESA İnsan ve Robotik Keşif Direktörü David Parker, “Bu, Shaun ve bizim için ESA'da heyecan verici bir zaman” dedi.

"Görev için seçildiği için çok mutluyuz ve bunun bir insanlık için küçük bir adım olsa da kuzular için dev bir adım olduğunu anlıyoruz."

koyun shaun (3)

Koyun Shaun, uzayda 42 gün boyunca gezecek

Yeni nesil SLS roketinin başarılı testlerinin ardından NASA, Artemis 1'in 23 Ağustos'ta fırlatılabileceğini söyledi. Görev, Orion uzay aracının yanı sıra Shaun ve Komutan Moonikin Campos'u ayın ötesine bir yolculuğa gönderecek. Eğer her şey plana göre giderse, kapsül uzayda 39 ila 42 gün geçirdikten sonra Dünya'ya dönecek.

koyun shaun (2)

ESA, "Uzay aracı, Dünya'dan neredeyse yarım milyon km uzağa itmek için ay yerçekimini kullanarak Ay'ın bir uçuşunu gerçekleştirecek." dedi.

Fransa'da mahsur kalan balina, çevreciler tarafından beslenmeye başladı! Fransa'da mahsur kalan balina, çevreciler tarafından beslenmeye başladı!

Yuri Gagarin'in geleneği devam ediyor

Daha fazla açıklamada bulunmayan Aardman, konu hakkında başka detay paylaşmadı, ancak Shaun muhtemelen görevin sıfır-g göstergesi olarak hizmet edecek. Rus kozmonot Yuri Gagarin, ilk insanlı uzay uçuşunda yanına küçük bir oyuncak bebek aldığından beri, uzay ekiplerinin görevlere peluş bir oyuncak getirmesi bir gelenek haline geldi. Bunun yanı sıra, uzaya en son gönderilen oyuncak, Mayıs ayında Boeing'in Starliner kapsülüne bindirilen Kerbal Space Program'dan  Jebediah Kerman peluş oyuncağı olmuştu.