Koronavirüs ile mücadelede insanlar artık elindeki büyük kozları oynamaya başladı. Aşılara ek olarak artık 'yapay güneş' sistemi de virüsle savaşmak için kullanılacak.Koronavirüs ile mücade...

En eski orman yangının kanıtlarına rastlandı: Dev mantar ormanlar kül oldu! En eski orman yangının kanıtlarına rastlandı: Dev mantar ormanlar kül oldu!

Koronavirüs ile mücadelede insanlar artık elindeki büyük kozları oynamaya başladı. Aşılara ek olarak artık 'yapay güneş' sistemi de virüsle savaşmak için kullanılacak.

Koronavirüs ile mücadele için sürekli yeni yöntemler geliştiriliyor ve koronavirüs bir yıldan fazla bir süredir dünyanın ana gündemi halinde. Studio Roosegaarde adlı şirket, bir aydınlatma sistemi tasarladı. Şehirlerde kullanılacak yapay güneş sistemi, güneşin ısısından oldukça farklı ancak işlevleri aynı.

Koronavirüs'ün %99,9'unu ortadan kaldıracak

Urban Sun adlı ürünün tasarımcıları dış destekçiler ve bilim adamları ile arasındaki iş bölümünün sonucu ortaya çıktı. Çalışmanın sonuçları, 222 nanometre ultraviyole ışınlarının insanlara zarar vermeden virüsleri temizleyebileceğini gösteriyor. Hollanda, ABD, İtalya ve Japonya'dan uzmanlar tarafından üretilen ve Hollanda Halk Sağlığı ve Toplum Bakanlığı'nın desteğiyle "Urban Sun"ın kullandığı alanın halka açık parklar, okullar, kafeler ve daha bir çok yerde sergilenmesi planlanıyor. Hollanda Ulusal Meteoroloji Enstitüsü, 'Urban Sun'ın ışık kaynağı tarafından çok ince bir denge altında ölçtü ve kalibre etti. Ek olarak, ürünlerin ortak standartlara ve sertifikalara uygun olmasını sağlamak için özen gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. Urban Sun, çok basit bir görünüme sahip karmaşık bir ürün ve çok ince bir işçilik gerektiriyor.

Bilim tarafından geliştirilen ışık

Ultraviyole teknolojisi alanında ödüllü bir profesör olan Profesör Karl Linden, "Urban Sun"ı ilham verici olarak gördü ve kamusal alanları daha güvenli hale getiren bir buluş olduğunu söyledi. Urban Sun'ın arkasındaki teknoloji, Columbia Üniversitesi ve Hiroshima Üniversitesi'ndeki araştırmacıların bir çok bilim insanı tarafından incelenen makalelerine dayanmaktadır.