Derin denizlerden sürüklenerek Avustralya kıyılarna vuran bu korkunç görünümlü canlı görenleri şaşkınlığa uğrattı. Köpek balığı uzmanları, ürkütücü görünen yaratığın tam olarak hangi türe ait olabileceğinden emin değil ve bu da korku filmlerinden fırlamış gibi gözüken canlıyla ilgili gizemi daha ilginç hale getiriyor.

NASA paylaştı: İşte Plüton'un gerçek renkleri NASA paylaştı: İşte Plüton'un gerçek renkleri

Online adı Trapman Bermagui olan bir derin deniz olta balıkçısı, Avustralya'daki Yeni Güney Galler kıyılarında yaklaşık 2,130 fit (650 metre) derinlikten gizemli bir köpekbalığı çıkardı. Balıkçı daha sonra derin deniz balığının bir görüntüsünü 12 Eylül'de Facebook'ta paylaştı . Görüntü, ölü köpekbalığının pürüzlü zımpara kağıdı benzeri cildini, büyük sivri burnunu, büyük şişkin gözlerini ve açıkta kalan inci beyazı aşırı simetrik dişlerini gösteriyor.

Köpekbalığının olağandışı özellikleri, Facebook'ta birçok insanın ilgisini çekti ve viral oldu. Bazı kullanıcılar "Kabus gibi" yorumunda yaparken, diğerleri ise "şeytani gülümsemesinin" onlara "büyük ürpertiler" yaşattığını söyledi.

Bazıları ise bu köpekbalığının dişleriyle dalga geçerek, takma diş taktığını ya da diş telleri çıktıktan sonra sürekli gülümseyen insanlara benzediğini söyledi.

304926830_627086772111475_511448191974668215_n

Yorumcular ayrıca köpekbalığının hangi türe ait olduğu konusunda da spekülasyonlar yaptı. En yaygın tahmin, örneğin, daha büyük hayvanlarda bıraktığı ayırt edici ısırık izlerinden dolayı adlandırılan bir çerez kesici köpekbalığı ( Isistius brasiliensis ) olduğuydu. Diğer tahminler arasında bir goblin köpekbalığı ( Mitsukurina owstoni ) veya bir fener köpekbalığı türü ( Etmopteridae ) vardı.

Trapman Bermagui, çevrimiçi yorum yapanlarla aynı fikirde değildi. Balıkçı Newsweek'e bu canlının Endeavour Dogfish (Centrophorus moluccensis) olarak da bilinen bir kaba derili köpekbalığı olduğunu düşündüğünü söyledi. 

Ancak bazı köpekbalığı uzmanları, balıkçının bu tahminine ikna olmadı. Long Beach'teki California Eyalet Üniversitesi'ndeki Köpek Balığı Laboratuvarı direktörü Christopher Lowe Newsweek'e verdiği demeçte, "Bana Avustralya açıklarındaki sularda bilinen bir derin su Küt burunlu köpekbalığı ( Dalatias licha ) gibi görünüyor" dedi.

Florida Eyalet Üniversitesi'nde deniz biyoloğu ve köpekbalığı uzmanı olan Dean Grubbs, farklı bir sonuç ortaya koydu.

Grubbs, Newsweek'e göre, ölü köpekbalığının, Grönland köpekbalıklarıyla ( Somniosus microcephalus ) aynı aileden bir tür uyuyan köpekbalığı türü olan kaba derili bir köpek balığı ( Centroscymnus owstonii ) olduğundan şüpheleniyor. 

owe, köpekbalığının daha önce hiç görülmemiş bir türe ait olmasının da mümkün olduğunu da belirtti. 

Yeni Zelanda Ulusal Su ve Atmosfer Araştırmaları Enstitüsü'nde derin deniz köpekbalıkları konusunda uzmanlaşmış bir balıkçılık bilimcisi olan Brit Finucci, WordsSideKick.com'a bir e-postada “Bu bir gulper köpekbalığı (Obur mahmuzlu camgöz)” dedi. Ancak, bu gruptaki hangi türlere ait olduğu tam olarak belli değil, diye ekledi.