Mars'ta keşfedilen bu delik yeni bir yaşam alanı olabilir! Mars'ta keşfedilen bu delik yeni bir yaşam alanı olabilir!

Animal Planet tarafından çekilen deney videosunda, biri normal, diğeri ise komodo ejderinin salyalı zehri enjekte edilen iki pirzola gösteriliyor. Klibin başında her iki et parçası da aynı görünürken, soldaki büyük bir kan ve doku kaybı göstererek kontrolsüz bir şekilde şişmeye başlıyor.

komodo ejderi (1)

National Geographic'e göre, komodo ejderinin ölümcül zehri,"kan basıncını hızla düşürür, kan kaybını hızlandırır ve kurbanı şoka sokarak onu savaşamayacak kadar zayıf hale getirir".

Komodo ejderleri şüphesiz dünyanın en tehlikeli sürüngenlerinden biridir. Genellikle Endonezya'nın Küçük Sunda grubuna dahil Rintja, Padar ve Flores adalarında ve tahmin ettiğiniz gibi komodo ejderleriyle ünlü 'Komodo' adasında bulunur.

komodo ejderi (2)

Devasa kaslı vücutları ve zehirli salyası, geyik, domuz, manda ve nadiren de olsa insanlar dahil olmak üzere daha büyük avları avlayabilmelerini sağlıyor. Komodo ejderlerinin, 60 adet keskin jilet benzeri dişi vardır ve dişlerinden yayılan zehir onları çok ölümcül yapar. Ayrıca komodo ejderinin ufak bir ısırığı bir insanı saatler içinde öldürebilir. Keskin dişlerinin yanı sıra, avlarını ısırmak ve etlerini koparmak gibi alışılmadık yöntemleri vardır.

Videoyu aşağıdaki oynatıcıdan izleyebilirsiniz

Komodo Ulusal Parkı, ejderin tarihte en az beş kişiyi öldürdüğünü ve 24 yaralanmaya neden olduğunu kaydetti.

Editör: Enes Sapmaz