Kızılötesi termometreleri kullanmanın iyi yanı, hızlı, basit olmalarıdır. Pek çok insanı, örneğin bir havaalanından geçen yolcular veya bir spor stadyumuna giren insanlar gibi rahatsız etmeden hız...

Kızılötesi termometreleri kullanmanın iyi yanı, hızlı, basit olmalarıdır. Pek çok insanı, örneğin bir havaalanından geçen yolcular veya bir spor stadyumuna giren insanlar gibi rahatsız etmeden hızla tarayabilirsiniz. Ancak yararlı toplu tarama araçları olmak için, kızılötesi termometrelerin de doğru olması gerekir. İşte sorunlarda burada başlıyor.

  Pandemi döneminde, bir havalimanına veya doktor muayenehanesine girerken, birisinin ateşini ölçmek için alnınıza kızılötesi bir termometre doğrultma ihtimali bulunuyor. COVID-19'un önde gelen belirtilerinden biri olan ateşin göstergesi olan derin vücut sıcaklığınızın olup olmadığını belirlemeye çalışmak için cilt sıcaklığınız ölçülüyor. Ateş, COVID-19'un önde gelen semptomlarından biri olmasına rağmen, birçok enfekte insan herhangi bir semptom göstermez veya bulaşıcı hale geldikten, hastalandıktan ve hastaneye girdikten sonra ateş yükselir. COVID-19 hastalarının en az % 11'inin ateşi yoktur ve hastaneye kaldırılacak kadar kötü kondisyonda olan hastaların yalnızca % 43'ünde ateş vardır. Bu yüzden ateş ölçerle aramak pekte doğru bir yaklaşım olmamakta. Bunlara ek, bir kızılötesi termometre cilt sıcaklığını doğru bir şekilde ölçebilirken, asıl soru şu alın sıcaklığı bize ateşin gerçek işareti olan derin vücut ısısı hakkında bir şey söyler mi? Bazı, oldukça kontrollü durumlarda, alın sıcaklığı yükselmiş bir vücut ısısının göstergesi olabilir. Bu yüzden kendinizi iyi hissetmediğinizi söylediğinizde insanlar ellerini alnınıza koyarlar. Ancak sorun, alın veya cilt sıcaklığının birçok nedenden ötürü derin vücut sıcaklığından bağımsız olarak artırılıp azaltılabilmesidir. Henüz soğuk veya sıcak bir ortamda bulunmuş olmak, güneş yanığı, yeni egzersiz yapmış olmak, çok fazla kıyafet giymek, alkol almak, yeni yemek yemiş olmak, çeşitli cilt sorunlarına sahip olmak. Bunun gibi faktörlerin hepsi cilt sıcaklığını etkileyebilir. Bu tür faktörler, birinin ateşi olmadığında şüphelenildiği yanlış tanılara neden olabilir. Ve bir kızılötesi termometre, yüksek vücut ısısına sahip kişileri doğru bir şekilde belirleyebilse bile, bu her zaman bir ateşin göstergesi midir? Cevap yine hayır. Bahsettiğimiz faktörler derin vücut ısınızı artırabilir, en bariz egzersiz, sıcak bir yerde olmak ve çok fazla kıyafet giymekle birleşir. Tıpkı bağlantılı bir uçuşu yakalamak için bir havaalanı terminalinden diğerine koştuğunuzda olabileceği gibi. Yukarıdakilerin tümü, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nin, bazı COVID-19 vakalarının havalimanlarında sıcaklık tarama prosedürleriyle tespit edilmesine rağmen, bu tür önlemlerin genel olarak etkili olmadığını gösteren kanıtlar sonucuna varmasına yol açtı.  

Peki daha doğru sonuçlar nasıl alabiliriz?

Doğru bir kitle tarama yöntemine ihtiyaç duyulduğu ve kızılötesi termometrelerin zaten çok popüler olduğu düşünüldüğünde, sonuçları daha doğru tutmak için ne yapılabilir? Araştırmamızın bir yolu, aynı kite bağlı kalmak ama nasıl kullanıldığını biraz değiştirmek olabilir. Vücudun ekstremitelerinin vücudun genel termal profiline daha duyarlı olduğunu biliyoruz. Örneğin parmaklar, derin vücut ısısı arttıkça ve biraz azaldıkça sıcaklıklarını oldukça arttırır veya azaltır. Ve son olarak gözlerin köşeleri daha tutarlıdır ve derin vücut ısısını daha doğru yansıtır. Vücudun bu bölgelerine ve aralarındaki sıcaklık farkına bakmak, ateş nedeniyle derin vücut ısısının yükselip yükselmediğini daha doğru bir şekilde gösterebilir. Bu işe yarayacaktır çünkü derin vücut ısısının arttığı birçok senaryoda, ekstremitelerin sıcaklığı da artar. Örneğin egzersizde, alkol içerken, çok fazla kıyafet giyerken ısınırken vb. Sonuç olarak göz ve parmak ısısı arasındaki fark azalır. Ancak ateşle birlikte eller soğurken derin vücut ısısı artar, bu nedenle göz ile parmak ısısı arasındaki fark artar. Bu nedenle, COVID-19'u taramak için kızılötesi termometre kullanmanın daha doğru bir yolu, elin ve gözün köşesinin sıcaklığını ölçmek ve farkı belirlemek olabilir. Yaşla ilgili bazı durumlar da dahil olmak üzere diğer durumlar da bu farkı artırabilir. Ve belirttiğimiz gibi, enfekte kişilerin hepsinde ateş semptomları görülmez. Ancak bu, daha doğru sonuçlar veren bir adım olacaktır ve bu yüzden daha fazla dikkate alınmaya değer.