'Mucit' denince aklımıza Wright kardeşler, Graham Bell, Nicola Tesla gibi yeni ve çok büyük şeyler icat ederek dünyayı değiştiren insanlar gelir. İşin bir de Ay'ın karanlık yüzü tarafı var. Kimsenin haberdar olmadığı, fütüristik makineler yaratmayı deneyen ve bu süreçte bu makinelerin kurbanı olan insanlar...

İşte kendi buluşlarının (icat) kurbanı olan 9 mucit

1- Franz Reichelt

Franz Reichelt -diğer adıyla “Uçan Terzi”- 1900'lerin başında Fransa'da yaşayan Avusturya doğumlu bir terziydi. Reichelt, paraşüte çok da benzemeyen, daha çok teller ile tutturulmuş bir çarşafa benzeyen ve giyilebilen paraşüt giysisine öncülük eden icadıyla tanınıyor. Şöyle bir bakıldığında hiç sağlam görünmeyen giysisiyle 1912 yılında Eyfel Kulesinden test amacıyla atladı. Hatta Reichelt icadına o kadar çok güveniyordu ki, bu atlayışı kayda alması için yerel basını da oraya çağırdı. Tahmin edebileceğiniz gibi işler istediği gibi gitmedi ve düştü ve yere çarptığında kafatasını, omurgasını ve diğer birkaç büyük kemiğini ezdi ve neredeyse anında öldü. Tüm olay filme çekildi ve eğer cesaretiniz varsa bu görüntüleri aşağıdan izleyebilirsiniz.

2- William Bullock

Listede ikinci sırada, 19. yüzyılın ortalarında yaşayan ve modern matbaanın ilk ebeveynlerinden biri olarak kabul edilen Amerikalı bir mucit olan William Bullock var. 1863'te Bullock, yaklaşık 20 yıl önce halka sunulan ve yaygın olarak kullanılan döner baskı makinesinde kullanılan zaman ve emeği önemli ölçüde azaltan yeni bir tür baskı makinesi yarattı. Bu makineyle ilgili tek sorun - o günlerde icat edilen hemen hemen her makinede olduğu gibi - "güvenlik" olarak adlandırdığınız şeyin olmamasıydı. Bullock, yeni icadının ne kadar güvensiz olduğunu 3 Nisan 1867'de, Philadelphia'da yerel bir gazete için kurulurken bacağı preslerden birine çekildiğinde gördü. Bacağındaki sıkıntı kangrene döndü ve 9 gün sonra uzvu kesilmek için ameliyata girdi. Ancak Bullock bu operasyon sırasında öldü.

3- Valerian Abakovsky

1917'de Sovyet mühendisi Valerian Abakovsky, ilkel bir uçağı ve ilkel bir vagonun en iyi kısımlarını birleştirerek yeni moda bir cihazı Sovyet yetkililerine sundu. Yukarıda resmedilen “Aerowagon”, rafa kaldırılmadan önce ancak dört yıl dayanabildi. 24 Temmuz 1921'de Abakovsky, bir avuç uluslararası delege ile Moskova'dan bir yolculuk yaparken araç aniden raydan çıkarak gemideki 22 kişiden yedisini öldürdü. Ölenler arasında Abakovsky de vardı.

4- Max Valier

Avusturyalı mucit Max Valier, dünyanın ilk roketle çalışan uçağı olan Opel RAK'ı icat etmesiyle tanınan isimlerden biridir . Bu araçlar, normalde günümüzün roketle çalışan araçlarıyla ilişkilendirdiğiniz galaksiler arası görev türleri için kullanılmasa da , hala oldukça ciddi cihazlar. İlk Opel RAK uçağı (fotoğrafta görülüyor), 1928 Mart'ındaki ilk uçuşu sırasında tam 75 km/h hızla uçabildi. Bu ilk uçuştan yaklaşık iki yıl sonra Valier, aracı geliştirmek için deneyler yaparken, roketler tezgahının üzerinde patladı ve Valier'i de beraberinde götürdü.

5- Thomas Midgley Jr.

Thomas Midgley Jr., kurşunlu benzinde kullanılan “ kurşun ”u geliştiren kişi olarak tanınan, Pennsylvania merkezli bir makine mühendisiydi. Günümüzde “ Tarihin en zararlı mucidi ” olarak anılıyor. Şu anda iklim değişikliği cehennemi manzarasının öncüsü. Ve kurşunlu gaz , 1996'da karayolu kullanımı için resmen yasaklanana kadar toplu bir halk sağlığı tehlikesi olsa da, Midge'i öldüren bu gaz değildi. Bunun yerine, 13 Kasım 1944 tarihli bir Time Dergisi'ne göre Midgely, yıllar önce çocuk felci geçirdikten sonra yataktan çıkmak için tasarladığı bir kayış takımıyla yanlışlıkla kendini boğdu.

6- Henry Smolinski

Ohio merkezli mucit Henry Smolinski'nin 70'lerin başlarında kendi kısmi araba yarı uçak hibrid girişimini başlattı. Cessna uçağının dümenlerini ve kanatlarını bir Ford Pinto'nun arkasına taktı. 11 Eylül 1973'te Camarillo, California'daki bir test uçuşu sırasında, makine uçuşun ortasındayken kanat desteklerinden biri Pinto'nun gövdesinden ayrıldı. Söylemeye gerek yok, araba düştü ve Pinto (o sırada kontrollerde olan Smolinski ile birlikte) yolculuktan sağ çıkamadı.

7- Marie Curie

mariecurie

 Listede Marie Curie olmasa olmazdı. Ünlü kimyager ve mucit 1800'lerin sonlarında kocası Pierre ile birlikte radyum ve polonyumu keşfetti , ancak aynı zamanda ilk mobil radyoloji makinesini yarattığında savaş tıbbını sonsuza dek değiştirdi . Büyük şehirlerin hastanelerinde ortaya çıkan X-ray makinelerine benzer şekilde, Curie'nin araba büyüklüğündeki cihazları, savaş alanında ordu cerrahları tarafından hastalarının içine hapsolmuş mermi veya şarapnelleri hızlı bir şekilde görüntülemek için kullanıyordu. Marie Curie, hayatının ilerleyen dönemlerinde aşırı X ışınlarına maruz kalması ve aplastik anemi vakasının arkasındaki temel nedenlerden dolayı 1934'te hayatını kaybetti.

8- Alexander Bogdanov

Z kuşağı dertli: Türkiye'de arabesk dinleme oranı 3 yılda 4 kat arttı Z kuşağı dertli: Türkiye'de arabesk dinleme oranı 3 yılda 4 kat arttı

Alexander Bogdanov, erken kan naklinin öncülerinden biri olarak geniş çapta tanınan bir Rus doktordu. Ayrıca, kan nakli deneylerinden bazılarını kendi üzerinde denemesiyle de tanınıyor - 1924'ten başlayarak, bazı hastalarıyla kanını değiştirmeye başladı. Dört yıl sonra, 7 Nisan 1928'de, kendi kanını sıtma ve tüberküloz hastası bir tıp öğrencisinin kanıyla değiştirmeyi denediğinde son deneyini tamamladı. Öğrenci deney sonrası iyileşirken Bogdanov hayatını kaybetti.

9- John Day

Şimdiye kadar kaydedilen ilk denizaltı kazazedesi olma onuruna sahip İngiliz marangoz John Day . 1774 yılında Maria adını verdiği ilkel bir denizaltı inşa etti ve 40 metre derinlikte 12 saat kalmak için dalış yaptı. Ancak suya indirdiği araç ağırlıktan dolayı dibe battı ve Day, çerisinde mahsur kalarak öldü.