Her gün sabah akşam durmadan içtiğimiz kahve, hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Peki kahvenin sağlığınıza kattığı avantajları hiç düşündünüz mü?

Uzun ömür

Araştırmalar, kahve içmenin ömrü uzattığını gösteriyor. Bilim insanları, 10 yılı aşkın bir süredir kahve tüketimi ile ölüm riski arasındaki bağlantıyı incelediler. Yapılan tahliller sonucunda, katılımcıların yaşam tarzları, sağlık ve kahve tüketimi gibi değişkenleri değerlendirildi.

kahve (6)

Araştırma, günde dört fincandan fazla kahve içen kişilerin, kahve içmeyen veya çok az içen katılımcılara kıyasla ölüm riskinin %64 oranında azalttığını ortaya koydu. Ayrıca, 45 yaş ve üstü kahve içenlerde ölüm riskinde %30'a varan azalma görüldü.

Beyin fonksiyonu

Kahve, beyindeki nörotransmitter adenozini bloke eden psikoaktif bir madde içerir. Sonuç olarak, norepinefrin ve dopamin gibi diğer nörotransmiterler, nöral ateşleme ile birlikte artar. Kahve içtiğinizde uyanıklık, hafıza, reaksiyon hızı, üretkenlik ve motivasyonla birlikte bilişsel işlevsellik ile gelişim gösterir.

kahve (5)

Fiziksel işlev

Kahvedeki kafein, vücudunuzu yoğun efor sarf etmeye hazırlar, aktivite için yağ hücrelerini serbest bırakır ve adrenalini artırır ve fiziksel performansı %12 artırabilir.

Metabolizmayı hızlandırmak

Kafein, insanların yağ yakmasına yardımcı olur ve genellikle kilo verme ürünlerinde yer alan önemli bir bileşendir. Çalışmalar, yağ kaybını %29 arttırdığını ve metabolizmayı normal kilolu insanlarda %11 ve obez kişilerde %10 arttırdığını gösteriyor.

kahve (1)-1

Besinler

Kahve, riboflavin, niasin, magnezyum, potasyum, manganez ve pantotenik asit gibi hayati besinler içerir. Miktarlar küçüktür, ancak bu besinlerin alımı her fincan kahve ile artış gösterir.

Beyin koruması

Kahve içmek yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi önlemenize yardımcı olabilir. Yaşlanmanın tedavisi yoktur ama beyin sağlığı için kahve alışkanlığınız bu duruma fayda sağlayabilir. Araştırmacılar, kahve içenlerin kahve içmeyenlere göre yaşlılık demansı ve Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığının %65 daha az olduğu sonucuna vardı.

kahve (3)

Karaciğer sağlığı

Dört fincan kahve potansiyel olarak karaciğer sirozu riskini %80 oranında azaltabilir. Siroz, karaciğerin bir kısmını değiştirerek yara dokusunun oluşmasına neden olur ve bu dokular hepatit ve yağlı karaciğer hastalığı ile ilişkilendirilir.

Daha düşük kanser, parkinson hastalığı ve diyabet riski

Araştırmalar, kahve içen biri olarak tip 2 diyabet geliştirme olasılığınızın daha düşük olduğunu gösteriyor. Her kahve fincanı riski %7 azaltır. Sık kafeinli kahve tüketimi karaciğer ve kolorektal kanser riskini azaltabilir. Ayrıca Parkinson hastalığına yakalanma riskini de %60'a kadar azaltır.

Dünya Sağlık Örgütü duyurdu: COVID-19 acil durumu sona erdi! Dünya Sağlık Örgütü duyurdu: COVID-19 acil durumu sona erdi!

kahve (4)

Artık günlük kahve tüketimininizin müthiş tatlarından daha fazlasını sağladığını biliyorsunuz. Alışkanlığınıza devam ederseniz, fiziksel ve zihinsel sağlığınızın iyileştiğini ve hastalık geliştirme şansınızın azaldığını görebilirsiniz.