Elon Musk’ın SpaceX şirketinin en büyük rakiplerinden olan Jeff Bezos’un Blue Origin şirketi, dünyanın ilk özel ticari uzay uçuşunu gerçekleştirmişti ve önemli bir başarıya imza atmıştı. 

Blue Origin şirketi son aylarda Dünya yörüngesine kuracakları ticari uzay istasyonu için yeni roketlerini test ediyordu. Son yapılan roket testinde ise işler pek yolunda gitmedi.

Ekran Resmi 2022-09-13 10.45.51

Amazon’un kurucusu ve dünyanın en zengin insanlarından olan Jeff Bezos’un sahibi olduğu Blue Origin şirketinin New Shephard isimli roketi, fırlatmanın ardından havada patladı ve yere çakıldı. İçerisinde yolcu taşımayan roketin patlamasının ardından yapılan açıklamada yere çakılmanın ardından hiçbir insanın zarar görmediği belirtildi.

Birçok kez uzay yolculuğu gerçekleştirmiş olan New Shephard roketinin farklı bir modeli olan bu roket, bugün yapılacak bir deney nedeniyle uzaya fırlatılıyordu. İnsansız gerçekleştirilen fırlatmanın ardından roket 1 dakika havada kaldı ve iticilerde meydana gelen arıza sonrasında havada bir alev topuna dönüşerek patladı.

Ekran Resmi 2022-09-13 10.45.39

Belçika, Avrupa'daki enerji krizinin ortasında nükleer reaktörünü kapatacak! Belçika, Avrupa'daki enerji krizinin ortasında nükleer reaktörünü kapatacak!

Görüntülerde de gördüğünüz gibi roketin yolcu taşıyan fakat bu uçuşta boş olan kapsül kısmı ise patlamadan hemen önce roketten ayrıldı ve çöle iniş yaptı.

Şirket yetkilileri patlamadan 1 saat sonra yaptıkları açıklamada “Görünüşe göre uçuş esnasında bir anomaliyle karşılaştık. İticilerde bir sorun oluştu ancak kaçış sistemi tasarlandığı gibi tasarlandı.” diyerek yaşanan patlamanın iticilerden kaynaklandığını belirtti.

Patlayan roket her ne kadar sadece insansız deneyler için kullanılıyor olsa da bu roket, Jeff Bezos’un uzaya çıktığı New Shephard roketi ile neredeyse aynı. Amazon’un kurucu ise yaşanan olayla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.