Yapay zeka yarışı kızıştı: 3 büyük şirket 12 saat arayla yapay zeka modeli çıkardı Yapay zeka yarışı kızıştı: 3 büyük şirket 12 saat arayla yapay zeka modeli çıkardı

Covid-19 pandemisi, online alışverişe teşvik eden büyük bir itici güç oldu. Bu dönemde Amazon, kârını ikiye katlayarak büyümesini sürdürdü. Ancak e-ticaret devi, online alışverişte artan talebi karşılayacak kadar depolara sahip olamadı ve kiralayıp inşa edemedi. Şimdi, pandemi durumunun yavaş yavaş sona ermesinden kaynaklı olarak tüketicilerin mağazalara dönmeye başlaması nedeniyle şirket büyük bir darbe aldı. Ayrıca enflasyondaki yükselişle birlikte müşteriler de harcama konusunda daha tereddütlü hale gelmesi de cabası...

amazon 2 dolar (1)

Pandemi dönemindeki alışveriş çılgınlığı sona ererken, Amazon'un artan kârları da düşüyor. Şirket, 2022'nin 4. çeyrek sonuçlarını duyurmak için blog gönderisini güncelledi ve bu gönderisine göre Amazon, 2014'ten bu yana ilk kârsız olan yılını bildirdi. 

Şirket kayıplarının en büyük sebebinin pandemi olduğunu açıklıyor. Ayrıca Amazon, elektrikli otomobil üreticisi Rivian'a yaptığı büyük yatırım nedeniyle yıl boyunca zarar gördüğünü de iddia etti. Otomobil üreticisinin gelir ve senet değerleri 2022'de düştü.

amazon 2 dolar (2)

Amazon, Rivian'ın elektrikli dağıtım kamyonetlerini piyasaya sürmeye çoktan başladı ve otomobil üreticisi şirketinin %20'sine sahip. Rivian, ABD tarihindeki en büyük halka arzlardan birine sahipti ve Tesla'nın başarısını tekrarlamak istiyordu. Ancak 2022'de otomobil üreticisinin hisse fiyatı, fiyatlandırma hataları yapması sonucuyla ve büyüme hedeflerinin gerisinde kaldığı için %82 düştü.

Geçen ay Amazon, şirket iş gücünün yaklaşık %5'ini (18.000 iş) azaltmayı beklediğini duyurdu. Bir blog gönderisinde Jassy, "belirsiz ekonomi" ve şirketin pandemi dönemindeki işe alım çılgınlığının böyle bir kararın nedenleri olduğunu iddia etti.

Editör: Enes Sapmaz