Jaguar, "Yeniden hayal et" düşüncesinin bir parçası olarak sadece 2020'den itibaren tamamen elektrikli otomobiller üreteceğini duyurdu. Land Rover bölümü, 2024'ten başlayarak önümüzdeki beş yıl iç...

Jaguar, "Yeniden hayal et" düşüncesinin bir parçası olarak sadece 2020'den itibaren tamamen elektrikli otomobiller üreteceğini duyurdu. Land Rover bölümü, 2024'ten başlayarak önümüzdeki beş yıl içinde altı yeni modelle birlikte elektrifikasyona doğru bir geçiş başlatacak.

Land Rover, 2030 yılına kadar araçlarının yüzde 60'ını elektrikliye çevirmeyi planlanıyor. On yılın sonunda tamamen elektrikli varyantlarda satışa sunulacak. Eski modeller ise tedavülden kaldırılmayıp satışları bittikten sonra daha fazla üretilmeyecek. Tamamen elektrikli güç aktarma organları ile uyumlu üç platform kullanacak. Land Rover, EV modelleri için EMA (elektrikli modüler mimari) ve hibritler için MLA (modüler uzunlamasına mimari) adı verilen bir teknoloji kullanacak. Land Rover'ın şu anda üç SUV ailesi var, Range Rover, Discovery ve Defender, ancak hangisinin önce elektrikli olacağını henüz belirtilmedi. Bu arada Jaguar, gelecek araçları için yeni bir "saf elektrikli mimari" kullanacak ve bu yıl piyasaya sürülmesi beklenen amiral gemisi XJ limuzinini hurdaya çıkarıyor. Şirket bir basın açıklamasında, "İsim plakası muhafaza edilebilecek olsa da, planlanan Jaguar XJ değişimi, marka benzersiz potansiyelini gerçekleştirmeye çalıştığı için serinin bir parçası olmayacak" dedi.  

Yatırım planlarını yapmış bulunmaktalar

Jaguar, EV model stratejisi ve mevcut I-Pace elektrikli SUV'unun nasıl uyum sağlayacağı hakkında çok az şey açıkladı. XE, XF, E-Pace ve F-Pace gibi mevcut gazlı ve hibrit araçlarının hurdaya çıkarılacağı ve tamamen elektrikli versiyonlarla değiştirileceğini belirtti. Jaguar, yeni stratejisinde 2,5 milyar sterlin (3 milyar dolar) yatırım yapacağını söyledi ve 2020'de eksik AB emisyon hedeflerine yönelik para cezalarını ödemek için 35 milyon sterlin (48,7 milyon dolar) ayırdı. Şirket ayrıca hidrojen yakıt hücreli araçlar üzerinde çalışıyor ve bir yıl içinde yol testi prototiplerine başlamayı planlıyor. CEO Thierry Bolloré, stratejinin "hacimden fazla kaliteyi" vurgulayacağını ve şirketin Birleşik Krallık'taki veya dünyanın başka yerlerindeki otomobil fabrikalarından herhangi birini kapatmayı planlamadığını söyledi.