8 Eylül Perşembe akşamı Google’un New York City ofisi dışında bir grup Google ve Amazon çalışanı, İsrail hükümeti tarafından finanse edilen Nimbus Projesini’ni protesto etmeye başladı. Protestolar sırasında çalışanlar “Adalet yok, barış yok, teknoloji işçileri sokaklarda!” sözlerini dile getirmeye başladı. 1,2 Milyar dolarlık Nimbus Projesi’ni protesto eden düzinelerce Google ve Amazon çalışanları caddeleri doldurdu.

Protestocu çalışanlar arasında Google ve Amazon’da çalışan önemli insanlarda vardı. Bu çalışanlardan birisi Google yazılım mühendisi Gabrel Schubiner’di. Schubiner’in protesto sırasında yaptığı açıklamada “Project Nimbus, Google’ın askeri yönde yapmaya çalıştığı ilk ve son giriş değil. Lütfen Google’ın ırkçı bir suça ortak olmasını engellememize yardım edin.”  sözlerini dile getirdi.

Bir çalışan ise yapılan protesto ile ilgili şu cümleleri söyledi. “Bu kutsal bir an ve şimdi inşa ettiğimiz teknolojinin sadece iyilik için olduğundan emin olmak için savaşma zamanı”

Peki, Google ve Amazon çalışanlarının ciddi bir şekilde protesto ettiği Nimbus Projesi nedir?

2022-09-09 15_59_50-Window

Türk Telekom "yerli" e-SIM hizmetini duyurdu! Türk Telekom "yerli" e-SIM hizmetini duyurdu!

Nimbus Projesi Nedir?

İsrail hükümeti tarafından finanse edilen Nimbus Projesi ile ilgili geniş çaplı bir bilgi bulunmuyor ama birçok gazetenin yayınladığı raporlar doğrultusunda bu projenin bir yapay zeka ve makine öğrenimi ile ilgili olduğunu biliyoruz. The Intercept’in yayınladığı bir rapora göre, geliştirilen proje yüz tanıma, nesne izleme ve otomatik görüntü sınıflandırma ve sözde duygu tanımaya erişebileceğini öne sürüyor.

Washington Post’un önceki raporlarında, İsrail ordusu için geliştirilen proje, Filistin vatandaşlarını izlemek ve araştırmak için kullanılan bir programın temeli olduğu yönünde. İsrail ordusu mensupları bu yüz tanıma ve izleme programına “Filistinliler için Facebook” adını veriyor.

Google ve Amazonun dahil olduğu Nimbus Proje’si, yapay zeka ve makine öğrenimi ile yüz tanıma ve izleme programının en gelişmiş halini ortaya koyuyor. Bu program kullanan İsrail ordusu ise Filistinli vatandaşları rahatlıkla izliyor ve özgürlüklerini sınırlıyor, hatta gerekirse müdahalede bulunuyor.

Tüm bu nedenler yüzünden Google ve Amazon çalışanları, çalıştıkları firmaların bu tür bir projeye yardım etmesinden memnun değiller ve bu proje yüzünden ölen Filistinli vatandaşların kanlarının ellerine bulaşmasını istemiyorlar. Protestocular, Google’un ve Amazon’un bu projeden vazgeçmesi için tepkilerine devam edecek gibi gözüküyor. Sonuç ne olur bilinmez ama savaşın kazananı olmaz.