Kış aylarının ortasına gelmemizle havaların daha da soğuduğu şu günlerde hem bütçelerin korunması hem de küresel ısınma gibi bir gerçeği yaşarken dünyamıza sahip çıkmak için enerji tasarrufu büyük önem arz ediyor. İklimlendirme sektörünün önemli markalarından COPA, uygulanabilecek ufak değişikliklerle, enerjinin düşük hacimlerle en verimli şekilde kullanılabileceğine dikkat çekiyor.

Copa Enerji Tasarrufu Görsel

COPA, daha verimli ısınmanın en önemli etkenlerinden birinin ısı kaybını engellemek olduğunun altını çiziyor. COPA’nın verdiği tasarruf ipuçlarına göre; yaşam alanlarındaki ısı yalıtımının iyi düzeyde olması enerji maliyetlerini önemli ölçüde azaltıyor.

Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir Su ürünleri, hem ekolojik hem de beslenme problemlerini çözebilir

Yalıtım yaptırın

Evinizin standartlara uygun bir yalıtıma sahip olması yakıt tasarrufu konusunda en büyük yardımcınız olacaktır. En üst katta bulunan bir dairede oturuyorsanız yalıtıma ek olarak çatıda iyi bir izolasyon olması da ciddi oranda yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

Oda termostatı kullanın

Oda termostatı, iç duvar gibi sıcaklığı doğru ölçebileceği bir yere yerleştirildiğinde %10’a varan yakıt tasarrufu sağlayabilir. Dünya standartlarına göre kış aylarında ideal sıcaklık 22⁰C’dir. Oda termostatını 22⁰C’ye ayarlayarak yüksek yakıt harcamasının önüne geçebilirsiniz.

Odaların sıcaklığını ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz

Radyatörlerin üzerine takılan ve üzerinde sıcaklık ayarı bulunan termostatik vanalar, her odanızın sıcaklığını ayrı ayrı kontrol etmenizi sağlar. Böylece daha az kullandığınız mutfağı düşük derecede ısıtırken, çocuk odası gibi alanları daha fazla ısıtabilirsiniz. Termostatik vanalar ayrıca güneş sıcaklığının odaya etkisini göz önüne alarak kendini kapatabilir. Odanın fazla ısınmasının önüne geçen bu yöntemle ilave tasarruf sağlayabilirsiniz.

Radyatörlerinizin üzerini boş bırakın

Odanın ısınmasındaki ana yöntem peteklerin üzerinden yükselen sıcak havadır. Saksı veya dekorasyon objelerini peteklerin üzerine konumlandırmak da hatalı bir tercihtir. Peteklerin üzerini bu şekilde kapattığınızda odayı ısıtması gereken sıcak havanın büyük bir kısmını peteklere hapsetmiş olursunuz. Bu durum da yaktığınız enerji oranında ısınma sağlamanızı engeller.

Soğuk hava girişini engelleyin

Pencere ve kapı altlarından sızan soğuk hava ısıttığınız alanların yeniden soğumasına neden olacaktır. Isı kaybı yaşamamak için kapı altlarını ve pencere kenarlarından soğuk hava girişini engellemek enerji tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

Reflektörden yardım alın

Radyatörlerdeki ısı kaybını engellemenin bir diğer yolu da arkalarına ısıyı odanın içine yansıtacak bir reflektör yerleştirmektir. Radyatörlerdeki ısı kaybının en büyük nedenlerinden biri arkasındaki duvardır. Odaya göre ısısı daha düşük olan duvar, radyatörden gelen sıcak havayı çeker. Reflektör yerleştirerek daha az enerji ile daha çok ısıtabilirsiniz.

Editör: Burak Karahan