Telefonlarımızın kolay bir şekilde kaybolduklarını, çalındıklarını ve kırıldıklarını hatırlatmak isteriz. Telefonunuzun donanımını değiştirebilirsiniz fakat unutmamalısınız ki telefonunuzdaki foto...

5000 TL altı en iyi telefonlar 2022 5000 TL altı en iyi telefonlar 2022

Telefonlarımızın kolay bir şekilde kaybolduklarını, çalındıklarını ve kırıldıklarını hatırlatmak isteriz. Telefonunuzun donanımını değiştirebilirsiniz fakat unutmamalısınız ki telefonunuzdaki fotoğraflar, kayıtlar, belgeler veya kaydedilmiş uygulama verileri dahil tüm bilgiler sonsuza dek silinecektir. Neyse ki iPhone'unuzu yedeklemek oldukça kolaydır ve yeni telefon alırsanız bile yedeklediğiniz sürece kaydedilen dosyaları yeni cihazınıza yükleyebilir ve eskisi gibi biçimlendirebilirsiniz...

iPhone kullanıcılarının iki seçeneği vardır:
 • Yedeklemeleri bir bilgisayara kaydetmek veya
 • Bir iCloud hesabına kaydetmek.
Telefonunuzu senkronize etmenin onu yedeklemekle aynı şey olmadığını unutmamakta fayda var. Senkronizasyon kişileri, fotoğrafları, videoları, şarkıları, çalma listelerini ve podcast'leri kaydederken, yedekleme ise, geri yüklemek için tüm telefonunuzun içeriğinin anlık görüntüsünü kaydeder.

Telefonunuzu bilgisayarınıza şu şekilde yedekleyebilirsiniz:

 1. Telefonunuzu Mac'inize takın. Bilgisayarınız MacOS 10.14 Mojave veya daha eski bir sistemi çalıştırıyorsa, telefonunuza erişmek için iTunes'u açmanız gerekir. Bilgisayarınızda MacOS 10.15 veya daha yenisi varsa, telefonunuzu Finder aracılığıyla (ekranınızın alt kısmında) bulabilirsiniz.
 2. Bir mesaj ile cihazınızın şifresini sorarsa, telefonunuzda veya bilgisayarınızda bu bilgisayara güvenmenizi isterse, aşağıdaki adımları izleyin.
 3. Aygıtınızı bilgisayarda bulun. (otomatik olarak görünmezse bulmak için şu adımları izleyin)
 4. Herhangi bir tür hassas bilgileriniz varsa, özellikle mali bilgiler veya sağlık bilgileriniz, güvenlik için yedeklemenizi şifrelemek çok iyi bir fikirdir.
 5. Yedeklemenizi şifrelemek istemezseniz, içeriğinizin aktarımını yapmadan önce telefon uygulamalarınızı ve işletim sisteminizi güncelleyecektir.
 6. Şimdi Yedekleye tıklayın ve içeriğin aktarılmasını bekleyin.
Windows kullanıcıları, iPhone’larını yedeklemek için Apple'ın iTunes yazılımını kullanmalıdır. iTunes penceresinde iPhone'unuza ve ardından Özet'e tıklayın. Ardından Şimdi Yedekleye tıklayın ve yedeklemenizi şifreleme seçeneğiniz olacak.

Bir iCloud hesabı kullanarak iPhone'unuzu kablosuz olarak yedekleyebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda tarafımızca açıklanmıştır:

 1. Cihazınızı bir WiFi ağına bağlayın.
 2. Sistem Tercihlerinde, ekranın üst kısmında adınızın olduğu seçeneğe dokunun.
 3. İCloud'u ve ardından iCloud Yedekleme'yi tıklayın.
 4. Şimdi Yedekle'yi tıklayın.
iCloud hesabınızda sahip olduğunuz saklama alanı miktarının yedekleyebileceğiniz miktarı sınırlayabileceğini unutmamak önemlidir. Yani basitçe açıklamak gerekirse, ücretsiz 5 GB hesabınız ve 256 GB iPhone'unuz varsa, daha fazla depolama alanı için ödeme yapmanız veya bunun yerine bilgisayarınıza yedeklemeniz gerekir. Bilgisayar yedeklemelerinin aksine, iCloud'a yapılan tüm iPhone yedeklemeleri güvenlik için tam anlamıyla şifrelenmiştir. Acronis True Image, iMazing ve Dr. Fone gibi Windows ve Mac yedeklemelerine yardımcı olacak üçüncü taraf yazılım çözümleri de vardır. Üçüncü taraf yazılımlar, yedeklemelerinizin konumunu seçme ve yedeklemenin geri yüklenecek parçalarını seçme yeteneği dahil olmak üzere ek yedekleme seçenekleri de sunabilir. Nasıl yedeklendiğini gördük. Peki şimdi iPhone yedeklemeleri nasıl silinir görelim.

iPhone yedeklemeleri nasıl silinir?

 1. Ayarlar kısmından iCloud’a giriş yapın.
 2. Alanı yönet kısmına tıklandığında daha önce yedeklediğiniz tüm cihazlar isimleri ile birlikte karşınıza çıkacak.
 3. Artık yedeklenmesini istemediğiniz cihazın üstüne tıklayarak yedeklemeyi sil demeniz yeterli olacaktır.

Peki geri yükleme işlemi nasıl dediğinizi duyar gibiyiz, adımlar şu şekilde

 1. Geri yükleme yapmak istediğiniz aygıtı açın. Aygıt önceden ayarlanmış ise tüm bu adımları uygulamak için aygıt içeriğini silmeniz gerekmektedir.
 2. Daha sonra Uygulamalar ve Veriler kısmına gelin.
 3. iCloud yedeklemesinden geri yükle seçeneğine tıklayın ve yedekleme aldığınız iCloud hesabınız ile giriş yapın.
 4. Yüklemek istediğiniz yedeklemeyi seçin.
 5. Bağlandığınız kablosuz ağdan çıkmayın ve aktarımın tamamlanmasını bekleyin.