Apple'ın iPhone 12 Pro modeline eklediği Lidar sensörüyle fotoğraf üzerinden boy ölçümü yapmak artık mümkün.Apple üç kamera eklemenin yanı sıra iPhone Pro ve iPhone Max modelleri için Lidar...

Call of Duty Warzone Mobile oynanış videosu sızdı - VİDEO Call of Duty Warzone Mobile oynanış videosu sızdı - VİDEO

Apple'ın iPhone 12 Pro modeline eklediği Lidar sensörüyle fotoğraf üzerinden boy ölçümü yapmak artık mümkün.

Apple üç kamera eklemenin yanı sıra iPhone Pro ve iPhone Max modelleri için Lidar sensörüne de yer verdi. Portre modunu geliştirmeyi amaçlayan, bulanıkalştırma ayarlarını daha iyi yapmamıza yardımcı olan Lidar’ın bir diğer özelliği ise boy ölçmek. Lidar sensörü,ortamdaki mesafe ve ışık yansımalarından yararlanarak ışığın sensöre yansıma süresini ve buradan yola çıkarak tehmini mesafeyi hesaplar. Lidar sensörüne iPhone’larda ilk kez yer veren Apple, daha önce bu teknolojiyi 2020 model iPad modellerinde kullanmıştı. Telefon dünyasının yenilikçi firmalarından Apple, her yeni modelinde kullanıcılarını şaşıtmayı başarabilen bir firma. iPhone 12 Pro modeline eklediği Lidar sensörüyle de çok konuşulaacak olan Apple'ın boy ölçüm özelliğinin nasıl çalıştığına yakından bakalım.

iPhone 12 Pro’da nasıl boy ölçülür?

1-iPhone’unuzdaki “ölçüm” uygulamasını açın. 2- Boyunu ölçmek istediğiniz kişiyi tam olarak fotoğraf karesinin içinde olduğundan emin olun. 3- Yaklaşık 2 saniye sonra fotoğraf karesindeki kişinin boy değerleri belirecektir. Ölçüm uygulaması yalnızca bir kişinin boyunu ölçmemize yaramıyor. Aynı zamanda evimizdeki çeşitli durumlarda da hayat kurtarıcı olabiliyor. Evinize yeni bir eşya almak istediğinizde kapıdan geçip geçmeyeceğini mi merak ediyorsunuz? Alışverişe gitmeden önce kapınızın aralığını ölçebilir, hoş olmayan sürprizlere karşı önleminizi alabilirsiniz. Lidar sensörü yalnızca belirli aralıkları ya da bir kişinin boyunu ölçmemize yarayn basit bir sensör değil. Bu sensör sayesinde bulunduğunuz odanın 3 boyutlu haritasını çıkartabilirsiniz.