Apple, İphone'un yeni modellerinde Pro Max yerine 'Ultra' model başlığı kullanılabilir Apple, İphone'un yeni modellerinde Pro Max yerine 'Ultra' model başlığı kullanılabilir

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni iphone ailesi, iPhone 14 Pro ve Pro Max ile birçok yenilik sunarak kullanıcısının karşısına çıkmıştı. iPhone 14 Pro ve Pro Max'te karşımıza çıkan ve telefonun 'en önemli yeniliği' olarak lanse edilen Dynamic Island özelliği, çentik kısmını daha akıllı bir hale getiriyor ve etkişeşimli yapıyordu. Ancak iPhone 14'ün 'yenilik' olarak sunduğu bu teknolojinin 4 yıllık Honor V20'de de uygulanmış olan teknolojiye çok benzemesi birçok tartışmayı beraberinde getirdi: Apple iPhone bu teknolojiyi Honor'dan mı aldı?

215f21f0-b28b-4bc2-bfff-7aa1a2fdee62

Apple, Dynamic Island'ı Honor'dan mı esinlendi?

iPhone 14 Pro'nun görsel anlamda en önemli yeniliği artık nokta çentik tasarımına geçmesi ve bu çentik alanının çeşitli özelleştirmeler sunmasıydı. Gelen aramalar, SMS'ler bildirimler ve simge durumuna küçültülmüş uygulamaları gösteren Dynamic Island yeni bir kullanıcı deneyimi sunuyordu. Bu özelliği kullanışsız olarak nitelendiren birçok kullanıcı olsa da bu çözümü öven ve oldukça yaratıcı bir çözüm olarak bulanlar da vardı. Hatta Android'in bunu daha önce düşünmemiş olmasıyla dalga geçenler bile Reddit postlarında göze çarpıyordu.

Sonuç olarak ise bu teknolojinin aslında 4 yıl önce çıkmış bir Android telefon olan Honor V20'de kullanılan bir özelliğe oldukça fazla benzediği ortaya çıktı. 

2022-09-10 10_10_51-Window

2018 yılında satışa çıkan Honor V20, tıpkı Dynamic Island benzeri bir özellikle gelmişti. Ekrana gömülü olan kamera ile nokta çentik kullanımının yeni popüler olduğu dönemde Çinli marka Honor, sol üst köşede yer alan kamera deliği için "pod" adı verilen bir özellik tanıtmıştı.

honorv20

Bu çentik görüntülü arama sırasında aktif ön kamera kullanıcı arayüzüne bağlanıyor ve kameranın çalıştığını göstermek için etrafında yeşil renkte görsel bir kapsül oluşturuyor. Selfie sırasında ise burada yer alan bildirim, kullanıcıyı kameraya doğru bakması için hatırlatma mesajına dönüşüyordu.

O dönemde henüz ham bir teknoloji olarak karşımıza çıkan ve iPhone 14 Pro'da çok daha gelişmişini gördüğümüz bu çentik özelleştirmesi, günümüzde Dynamic Island ismiyle Apple sunumunda karşımıza çıktı.

Apple'ın çok daha özelliğe sahip ve gelişmiş bir özellik sunduğu açık. Fakat bu özelliğin Honor V20'den ilham alınıp alınmadığı tartışmaları sürüyor. Ve muhtemelen bunun cevabını hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz.

Dynamic Island özelliğiyle ilgili tanıtımı aşağıdan izleyebilirsiniz: