ChatGPT'nin iPhone uygulaması çıktı! ChatGPT'nin iPhone uygulaması çıktı!

iPhone 14, Apple Inc. tarafından 7 Eylül tarihinde sevenlerine canlı yayın olarak tanıtıldı. Resmi tanıtım etkinliğinde iPhone 14 serisi ve ayrıca Apple Watch 8 akıllı saati de hayranları ile buluşturuldu. Bu etkinlikte yeni model iPhone’nun özelliklerinden ve fiyatından bahsedildi. Peki, yeni model iPhone 14 satın alınır mı, iPhone 13’den ne gibi farklılıkları var, iPhone 14 fiyatını hak ediyor mu? Hep beraber bu soruların cevaplarını arayalım.

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max en güçlü iPhone’lar

2022-09-11 12_16_30-Window

Bildiğiniz üzere Apple, iPhone model telefonları standart, Pro, Pro Max olarak farklı modellerini piyasaya sürüyor. Bu sene bu modellere ek, Plus modeli de hayranlara tanıtıldı. iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max modeller şu ana kadar çıkarılmış en güçlü iPhone’lar. Nedeni ise kullandıkları Apple A16 Bionic yonga seti. Yeni nesil yonga seti ile Pro ve Pro Max modeller gerçekten etkileyici temel donanıma ve performansa sahip alacak. Ancak, iPhone 14 standart versiyon ve Plus için aynı cümleleri kuramayacağım, çünkü bu modeller geçen sene piyasaya çıkan iPhone 13 ve versiyonlarının kullandığı Apple A15 Bionic yonga setini kullanıyor. Bu nedenden ötürü iPhone 14 ve 14 Plus yonga seti bakımından iPhone 13 ile arasında bir fark yok.

iPhone 14 serisi, özellikle Pro modelleri kamera yükseltmeleri ile birlikte geliyor

2022-09-11 12_16_45-Window

iPhone 14 ve 14 Plus, kamera çözünürlüğü olarak 12 megapiksel ana kamera kullanmayı tercih etmiş, bu ana kamera iPhone 13 serisinin kullandığı kamera ile aynı, tek farklılık yeni modeldeki kameranın “Photonic Engine” sistemi ile birlikte gelmesi. Bu sistem sayesinde düşük ve orta ışık performansı iPhone 14’un, iPhone 13’den iki ila üç kat daha iyi olacak.

Diğer taraftan iPhone 14 Pro ve Pro Max modelleri 48 Megapiksel kamera çözünürlüğü ile en büyük atılımı gösteren modeller. iPhone 13 serisinde sadece 12 megapiksel ana kamera bulunuyordu, bu nedenden ötürü 48 Megapiksele geçiş gerçekten büyük bir fark yaratabilir. Ayrıca, Apple tarafından açıklanan bilgiye göre; yeni kamera sensörü daha fazla ışık yakalayabilecek ve bu sayede daha iyi görüntü kalitesi ortaya çıkabilecek.

Dinamik ada ve yeniden tasarlanan çentik

iPhone X’den beri iPhone’lar, tasarım olarak bir çentiğe sahipti. Bu çentik, Pro modelleri ile artık kalktı ve yerini dinamik adaya bıraktı. Ancak, iPhone 14 standart ve Plus’da çentik tasarım kullanılmaya devam edecek.

Her zaman açık ekran özelliği

iPhone-14-Pro-Her-Zaman-Acik-ekran-Nedir-ve-nasil

iPhone 14 Pro modelleri, Android kullanıcılarının aşına olduğu bir özellik ile geliyor. Bu özellik sayesinde telefonunuzun ekranındaki bilgilere ulaşmak için telefonunuzu açmanız gerekmeyecek. Çünkü ekran sürekli hafif karanlık bir şekilde çalışır durumda olacak. Bu özellik maalesef iPhone 14 standart ve Plus versiyonlarında olamayacak, bu özelliğin olmamasının başlıca nedeni, iPhone 14 ve Plus modellerinin eski yonga setini kullanıyor olmasından kaynaklı.

iPhone 14 Plus

2022-09-11 12_17_10-Window

iPhone 14 serisi ve iPhone 13 serisi arasındaki en büyük fark, Plus modeli. iPhone 13 sersinde Pro modelleri boyutunda bir standart versiyon yoktu, bunun yerine mini modeli vardı. Apple, iPhone 14 Plus ile hem standart donanımı kullanıp hem de ekran boyutunu Pro Max ile aynı yaptı. Bu sayede nerdeyse 10 bin TL daha uygun fiyata 6.7 inç ekrana sahip olabilirsiniz.

iPhone 14 fiyatını hak ediyor mu? iPhone 13 yerine alınır mı?

iPhone 14 128 GB modelin Türkiye satış fiyatı; 30.999 TL. Teknik ve donanımsal olarak incelediğimiz zaman iPhone 14 ve iPhone 13 arasında neredeyse hiçbir fark yok. Bu nedenden ötürü standart versiyon iPhone 14 almak mantıklı değil gibi görünüyor. Ancak, iPhone Pro modelleri hem yonga seti hem de kamera çözünürlüğü açısından oldukça güçlü, bu nedenden ötürü tercih edilebilir gibi duruyor. Plus modeli ise ekran boyutu nedeni ile tercih edilebilir.

iPhone 14 standart modeli, geçen sene çıkan iPhone 13 ile neredeyse aynı, bu nedenden ötürü iPhone 14 Plus ve Pro modelleri tercih edilebilir. Bu modelleri almak istemiyor ve bir iPhone 13’e sahipseniz, iPhone 14 standart modeli almanıza gerek yok. Bütün iyi özellikler ve donanımlar Pro modellerine eklenmiş gibi görünüyor.