Apple'ın iPhone yazılımının bir sonraki sürümü olan iOS 16 , bugün (12 Eylül) indirilebilir hale geldi. Türkiye'de akşam 20.00'de resmen indirilebilir olacak. Eğer iOS 16'yı indirmeden önce ne gibi yeni özelliklerin sizi karşılayacağını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

iOS 16 uyumlu telefonlar hangileri?

Eğer iOS 16'yı kullanmak istiyorsanız iPhone 8 veya daha yeni bir iPhone modeline ihtiyacınız olacak. Yani 2017 sonbaharından bu yana piyasaya sürülen tüm telefonlar.

iPhone 14 Türkiye tamir ücretleri belli oldu! Ekran değişimi geçen yılki iPhone fiyatına... iPhone 14 Türkiye tamir ücretleri belli oldu! Ekran değişimi geçen yılki iPhone fiyatına...

iOS 15 çalıştırabilen iPhone 6s veya iPhone 7 modelleri yeni sürüme güncellenemeyecek. ; 2020 ve 2022 sürümleri sorunsuz bir şekilde güncellenebilse de, orijinal iPhone SE de bu güncellemenin dışında kalıyor. iOS 16'nın bazı özelliklerinin Canlı Metin ve Görsel Arama gibi bazı özellikleri desteklemek için A11 Bionic çipli veya sonraki bir iPhone'u gerektirdiğini unutmayın. 

iOS 16'nın en iyi ve öne çıkan özellikleri

Peki iOS 16'yı telefonunuza yüklediniz. Neleri denemelisiniz? iOS 16 ile gelen en önemli yenilikler hangileri?

iOS 16 kilit ekranı

Lock-Screen-always-on

Artık iPhone'unuzun kilit ekranını farklı yazı tipleri ve renklerle özelleştirebildiğiniz için , iOS 16 kilit ekranındaki değişiklikler muhtemelen bu yazılım güncellemesinde en belirgin özelliği konumunda. Daha da büyük bir değişiklik, kilit ekranına widget yerleştirebilme özelliği. Eğer yeni çıkan iPhone 14 Pro'nuz da varsa bu özellik her zaman açık ekran sayesinde oldukça kullanışlı olacaktır.

iOS 16 Mesajlar

2022-09-12 11_23_05-Window

Metinleri okunmadı olarak işaretleme özelliği geliyor. SharePlay'i Mesajlar aracılığıyla da başlatabilir, böylece Dosyalar, Keynote ve Notes gibi uygulamalarda diğer kullanıcılarla işbirliği yapabilirsiniz.

Ancak iOS 16 Mesajlarındaki en büyük değişiklik , yeni düzenleme araçlarını içeriyor. Özellikle, kısa mesajları gönderdikten sonra düzenleyebilir ve yanlış kısa mesaja cevap verdiyseniz kısa mesajların gönderilmesini kaldırabilirsiniz . Düzenleme ve göndermeme özellikleri, metninizi gönderdikten sonra yalnızca sınırlı bir süre içinde kullanılabiliyor.

iOS 16 Mail

how-to-undo-send-mail

Yanlışlıkla gönderdiklerinizi geri alma yeteneği kazanan tek uygulama Mesajlar değil. iOS 16 Mail uygulaması da artık bu özelliğe sahip.  iOS 16 Mail'de e-postaları geri gönderme özelliğine ek olarak, Gmail'in özelliklerine uygun olarak daha sonra gönderilmek üzere bir e-posta da planlayabilirsiniz.

iOS 16 Safari

ios-16-shared-tab-groups

Geçen yıl iOS 15 ile sunulan Sekme Grupları özelliğini temel alan iOS 16 Safari, Sekme Gruplarını diğer kişilerle  paylaşmanızı sağlayan bir özellik ekliyor.

iOS 16'daki diğer büyük değişiklik, üçüncü taraf uygulamaların ve web sitelerinin benimsemesini gerektirecek parolaların yerini alan geçiş anahtarları. Bunlar artık sitelere girişte parola girmekle uğraşmayacağımız anlamına geliyor.

iOS 16 Haritalar

Apple-Maps-iOS-15-Canada-1536x864-1

iOS 16 Haritalar'da daha fazla yere daha ayrıntılı şehir haritaları geliyor ve ayrıca navigasyon yazılımının toplu taşıma seçeneğini kullanarak rotaları çizdiğinizde yolculukların maliyetini de görebileceksiniz. Ancak Haritalar'a yapılan en büyük katkı, araba kullanırken çok duraklı rotalar belirleme yeteneğidir. Artık herhangi bir yolculukta 15'e kadar durak ekleyebilirsiniz.

iOS 16 News

Haberler uygulamasına yapılan büyük ekleme, çeşitli spor dallarında favori takımları seçmenize olanak tanıyan My Sports adlı bir özelliktir . Bu, Haberler içinde bu ekiplerin yer aldığı, puanları, makaleleri ve öne çıkan videoları gösteren özel bir bölüm oluşturur.

iOS 16 Fitness

fitness-app-ios-16

Ne kadar hareket ettiğinizi izlemek için artık bir Apple Watch'a ihtiyacınız yok. iOS 16 , adımlarınızı, kat ettiğiniz mesafeyi ve yakılan kalorileri takip eden bağımsız bir Fitness uygulaması ekler.

iOS 16 Focus

Yeni filtreler, bir Odak modu ayarladığınızda nelere izin verildiğini ve nelerin engellendiğini ayarlamanıza olanak tanır ve bu filtreler başlangıçta Apple'ın yerleşik uygulamalarıyla sınırlıyken, Apple geliştiricilerin uygulamalarına filtreler eklemesine izin veren bir araç yayınladı. 

iOS 16 Fotoğraflar

iOS 16 Fotoğraflar uygulamasına yeni düzenleme araçları geliyor. Apple, düzenlemeleri fotoğraflara ve videolara kopyalayıp yapıştırma özelliği ekler ve aynı anda bir grup fotoğrafta aynı değişiklikleri yapmak istediğinizde size zaman kazandırır. Düzenlemeyi geri al ve yinele komutları, görüntü düzenlemelerini geri alıp yeniden kurmanıza izin verirken, Gizli ve Son Silinenler klasörleri artık ekstra bir güvenlik düzeyi için Face ID ile kilit açma özelliğini kullanıyor. 

iOS 16 Canlı Metin ve Görsel Arama

2022-09-12 11_45_43-Window

Apple, fotoğraflardan metin kopyalamanıza ve fotoğrafladığınız şeyler hakkında bilgi aramanızı sağlıyor.  iOS 16, tıpkı fotoğraflarda olduğu gibi videolardaki metinleri kopyalamanızı sağlayan bir özellik geliyor. 

Visual Look Up çok daha düzenli bir araç ekler; bir fotoğrafın konusuna dokunun ve bu nesneyi Notes , Messages ve daha fazlası gibi diğer uygulamalara yapıştırarak kopyalayabilirsiniz . Visual Look Up artık kuşları, böcekleri ve heykelleri de tanımlayabiliyor.