Dünya'ya düşen yıldızlararası nesneleri okyanuslarda arayacaklar! Dünya'ya düşen yıldızlararası nesneleri okyanuslarda arayacaklar!

2019 yılından beri hayatımızda olan ücretli poşet uygulamasının kapsamı genişletiliyor. Artık, internetten yapılan alışverişlerde de poşet ücreti alınacak.

Geçtiğimiz günlerde Çevre Ajansı'nın kurulmasına ilişkin yapılan kanun teklifi görüşmelerinde çevrimiçi alışverişlerden de poşet ücreti alınması gündeme geldi. Buna göre, internet üzerinden yapılan alışverişler için tıpkı normal alışverişlerde olduğu gibi 25 kuruş poşet ücreti alınacak. Poşet ücreti, satıcının göndereceği poşete göre değişiklik gösterebilecek.  Alışveriş esnasında poşet seçiminin nasıl yapılacağı henüz bilinmiyor. İnternetten yapılan market alışverişinde hâlihazırda poşet ücreti alınıyor. Ancak, özellikle giyim, aksesuar gibi kategorilerde poşet boyutu da değişkenlik gösterebiliyor. Bu kategorilerde nasıl bir fiyatlandırma yapılacağı henüz belirsiz. 2019 yılından beri kullanımda olan ücretli poşet uygulaması sayesinde, özellikle marketlerdeki poşet israfının büyük oranda önüne geçildi. Yalnızca 2019 yılında, kullanılan plastik poşet miktarı yüzde 77 azaldı. Kişi başına düşen ortalama plastik poşet kullanımında da düşüş görüldü.

Plastik poşetler neden ücretli?

2019 yılında uygulamaya konulan ücretli plastik poşet kullanımı, o dönem tartışmalara neden olmuştu. 2019'a değin marketlerden ihtiyacı olmadığı halde onlarca poşet alan vatandaşlar, farkında olmadan çevre kirliliğine neden oluyordu. Plastik poşetin ücretli hale getirilmesi, çevre hassasiyetine sahip derneklerce de oldukça olumlu karşılanmıştı. Bir plastik poşet, hiçbir ek işleme tabi tutulmadan doğada bekletilirse ancak bin yıl sonra çözünebilir. Bu korkunç tablo karşısında olabildiğince plastik poşet kullanımını azaltmalıyız. Kimi mağazalar plastik poşetleri ücretli hale getirirken, bazıları daha olumlu bir adım atarak müşterilerine kağıt poşetler ile hizmet vermeye başladı. Unutmamak gerekir ki, çevremize sahip çıkmazsak, yarın nefes alacak bir park dahi bulamayabiliriz. 2020 yılında belirli dönemlerde İstanbul'dan Uludağ manzarası görüldüğüne dair haberlere oldukça rastlamıştık. Çevremizi yeterince koruyup, plastik kullanımını en aza indirirsek, yalnızca belirli dönemler değil, her gün Uludağ manzarasını seyredebiliriz.

Plastik kullanımını nasıl azaltabiliriz?

2021 yılında hayatımızdan çıkarmamız gerekenlerin bir listesini yapacak olursak, ilk sıraya plastik ürünleri koyalım. Doğada çözünmesi imkansız olan plastikler, doğanın bir numaralı düşmanı. Belgesel izlerken sıklıkla plastik atıklarla uğraşmak zorunda kalan deniz canlılarını görmüşsünüzdür. Eğer atıklarımız plastik değil, doğada çözünebilir maddelerden yapılmış olsaydı bugün dünyamız daha temiz bir hal alabilirdi. Gelecek nesiller için hala geç kalmış sayılmayız. Hayatımızdan plastikleri çıkarmanıza yardımcı olacak birkaç önerimiz var:

Plastik poşetlerden kurtulun

Plastik poşetler, yukarıda da ayrıntılı olarak ele aldığımız gibi hayatımızda hiçbir şekilde yeri olmaması gereken bir poşet türü. Plastik yerine, kağıt poşet kullanımı, kese kullanımını tercih etmeniz daha iyidir. Tabii en önemlisi bir alışveriş çantanızın olmasıdır. Bu sayede, plastik poşetlere ihtiyacınız olmadığı gibi doğanın kirletilmesini de önlemiş olursunuz. Alışveriş çantanız yoksa, sırt çantanızı da alabilirsiniz.

Pet şişelere elveda

Plastik poşetlerden sonra, plastik kullanımın akıl alamaz boyutlarda olduğu bir diğer alan ise pet şişeler. Günlük hayatta tükettiğimiz içeceklerin pek çoğu pet şişeler içerisinde satılıyor. Bizim size önerimiz, kendinize bir matara alarak, pet şişe kullanımını en aza indirmeniz. Eğer iş yerinde plastik bardak kullanılıyorsa, yöneticilerinizden kağıt bardağa dönülmesini ya da herkesin kendi matarası ile iş yerine gelmesini önerebilirsiniz. Oldukça basit olan matara kullanımıyla, dışarıdaki su tüketiminizi pet şişelere bağlı olmadan sağlıklı biçimde karşılayabilirsiniz. Bu sayede çevrenin kirletilmesini de önlemiş olursunuz