Güncelleme almayacak iPhone'lar, iPad'ler ve Mac'ler hangileri? Güncelleme almayacak iPhone'lar, iPad'ler ve Mac'ler hangileri?
Microsoft'un Internet Explorer 'ı kapatmasının ardından beklenmedik bir şekilde Japonya'da büyük bir kriz yaşandı. Hala birçok devlet kurumu ve şirketin tarayıcıyı kullanması nedeniyle önemli problemler ortaya çıktı. Dünyanın teknoloji başkenti olarak kabul edilen Japonya'da, Internet Explorer'ın kapanması bir kaosa neden oldu. Japonya'da hala devlet kurumları ve ticari kuruluşların Microsoft'un eski tarayıcısı Internet Explorer'ı kullanması nedeniyle, tarayıcıya kesilen desteğin ardından büyük bir kriz yaşanıyor.

Internet Explorer kullanım oranı %49

Microsoft'un tarihe gömdüğü 27 yıllık tarayıcı Internet Explorer, kimi insan tarafından "ölü" olarak tanımlansa da, Japonya'da bu durum pek öyle değildi. Uzun süredir birçok insan Internet Explorer alternatifi Opera, Mozilla, Chrome ve Safari gibi farklı tarayıcılara yönelmiş olsa da Japonya'da 2022 Mart ayında yapılşan bir ankete göre katılımcıların %49'u iş için Internet Explorer'ı kullandığını belirtiyor. Tarayıcının yalnızca siteleri görüntüleme aracı olarak değil, aynı zamanda çalışanların katılımını izlemenin ve diğer dahili kurumsal araçlarla çalışmak için yardımcı bir araç olarak kullanılması dikkat çekici. Yerel bir emeklilik fonu kaynağı da dahil olmak üzere bazı devlet portalları, yeni tarayıcılarda bile çevrimiçi formların Internet Explorer modunda doldurulması gerektiğini ve bazı kaynakların resmi olarak eski Microsoft çözümünü ana tarayıcıları olarak önerdiğini belirtiyor.

Bir dönemin kralıydı

Microsoft'un 1995'te piyasaya sürdüğü Internet Explorer, bir dönem dünyanın en çok kullanılan taratıcısı oldu ve Netscape'in yerini almıştı. 2009 yılında pazarın %65'ine sahip olan IE, Google Chrome ve Mozilla Firefox'un ortaya çıkmasıyla pazar payını kaybetti ve StatCounter'a göre şu anda pazar payının %1'inden azını oluşturuyor. Internet Explorer, web teknolojileri için uluslararası standartlara uymaması nedeniyle kapatıldı. JavaScript ve diğer kodları alternatif programlama dillerinde işleme konusunda yetersiz olan tarayıcı, etkileşimli sitelerde büyük sıkıntı yaşadı ve uzmanlara göre de yaşanan düşüşün en büyük sebebi bu. Şu anda pazarın %65'lik payla hakimi olan Google Chrome, Internet Explorer'ın yerini aldı.