Intel, iki önemli markasını tarihin tozlu raflarına kaldırmaya hazırlanıyor. Mavili şirket 2023 yılında piyasaya süreceği mobil işlemcilerinde 'Pentium' ve 'Celeron' markalarını artık kullanmayacağını açıkladı.

FPS'inizi coşturacak DLSS 3 ile gelen NVIDIA GeForce RTX 4090 ve RTX 4080 tanıtıldı FPS'inizi coşturacak DLSS 3 ile gelen NVIDIA GeForce RTX 4090 ve RTX 4080 tanıtıldı

Bu iki markanın sona erdirilmesinin ardından, yeni işlemciler "Intel İşlemci" markasıyla anılacak. Şirket, bunun nedeninin alt seviye işlemcileri için kullanılan isimlendirme sistemini basitleştirmek istemeleri olduğunu söylüyor.

Intel başkan yardımcısı ve Mobil İstemci Platformları geçici genel müdürü Josh Newman, değişikliği şu sözlerle açıklıyor:

“İster iş ister oyun için olsun, PC'nin önemi, teknolojik gelişimin hızı dünyayı şekillendirmeye devam ettikçe daha da belirgin hale geldi. Intel, kullanıcılara fayda sağlamak için inovasyonu yönlendirmeye kendini adamıştır ve giriş seviyesi işlemci ailelerimiz, tüm fiyat noktalarında bilgisayar standardını yükseltmek için çok önemli olmuştur. Yeni Intel İşlemci markası, kullanıcıların ihtiyaçları için doğru işlemciyi seçmeye odaklanabilmelerini kolaylaştıracak.”

Intel masaüstü CPU'lardan bahsetmedi, bu nedenle markanın masaüstü SKU'ları (Stok kodu) için kullanılmaya devam edip etmeyeceği belli değil.

Intel Pentium markasının tarihi

Pentium, Intel’den beşinci nesil x86 mimarisi bir mikroişlemcisidir. 486 serisinin ardılıydı ve ilk olarak 22 Mart 1993 tarihinde duyurulmuştu.

Pentium’un, daha önceki isim nesillerini izleyecek şekilde, 80586 veya i586 olarak adlandırılması bekleniyordu. Ancak, Intel, Advanced Micro Devices gibi rakiplerinin, kendi işlemcilerini benzer isimlerle markalandırmalarını (AMD’nin Am486’sı gibi) engellemek amacıyla, bir numarayı (örneğin 486) ticari marka olarak kullanma konusunda mahkemeyi ikna etmeyi başaramadı. Intel, ticari marka haline gelebilecek bir isim yaratabilme konusunda Lexicon Branding’in yardımını aldı. Pentium markası çok başarılı oldu ve Pentium Pro’dan Pentium Extreme Edition’a kadar, birçok işlemci nesli boyunca muhafaza edildi. Pazarlama amacıyla kullanılmamakla birlikte, Pentium serisi işlemcilere, orijinal Pentium yongası için 80500’den başlayarak, hâlâ nümerik ürün kodları verilmektedir.

Intel bugün, Pentium markasından büyük ölçüde çekilmiştir. Ama hala Pentium işlemciler üretilmekte ve bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Intel Pentium'un yerine “Intel Core” markasını çıkarmıştır ama Pentium'dan vazgeçilmemiştir.Ve gelecekteki ürün serisinde de Pentium ve Celeron markalarını kullanacaktır. 2006 yılında piyasaya çıkarılan ilk Intel Core, Pentium M mikro-mimarisini genişletiyordu. 2006 yılında piyasaya çıkan Intel Core 2, yeni Intel Core mikro-mimarisini sunmaktadır.

1280px-KL_P1_Family

Microsoft ve diğer birçok şirket, gerekliliklerini tanımladıkları spesifikasyonlarda, standart olarak orijinal Pentium’u kullanmaktadır. Örneğin, Microsoft Görsel Stüdyo 2005 Ekip sürümü için, Microsoft’un açıkladığı gereklilikler arasında, (en azından) 600 MHz (gerekli) veya 1 GHz (tavsiye edilen) saat hızında çalışan bir Pentium işlemci yer almaktadır. Başka bir işlemcinin bu gerekliliği sağlayıp sağlamadığını anlamak için, hızını, standart Pentium saat hızları cinsinden veren bir çevrim kullanılması gerekmektedir. Örneğin, Pentium Pro, çok daha düşük hızda çalışmasına rağmen, daha ileri mimarisi sayesinde, gerekliliği karşılardı. Daha modern işlemcilerin bu gerekliliği karşılayıp karşılamadıklarını anlamak için karşılaştırma yapabilmek amacıyla, genellikle bir eşdeğerlik tablosu kullanılmaktadır.

Programlamada, bazen orijinal Pentium işlemci mimarilerini, daha sonraki Pentium markalı mimarilerden (P6 veya P68-tabanlı) ayırt etmek gerekebilir. Bu durumlar için, i586 daha eski Pentium işlemcilere, ve bunun yanı sıra, Intel’in rakipleri tarafından imal edilen ve daha eski Pentium’ları hedefleyen makine kodunu çalıştırabilen işlemcilere atıfta bulunmak için yaygın, ama sahte bir yoldur.