Sony Playstation 5 Pro'nun özellikleri ortaya çıktı Sony Playstation 5 Pro'nun özellikleri ortaya çıktı

Nikkei, Intel'in bu yıl içinde amiral gemisi CPU'larında ve Wi-Fi ve diğer bağlantı yongaları da dahil olmak üzere çiplerinin fiyatlarını artıracağını bildirdi. Şirket, fiyat artışları konusunda müşterilerini geçtiğimiz dönemlerde bilgilendirmişti. 

bilgisayar intel fiyatları arttıracak (1)-1

Bu sene Intel'in fiyat artışına gideceği duyurulmuştu

Bunların yanı sıra Nikkei, fiyatlandırmanın kesinleşmediğini, ancak bazı çiplerim yüzde 20 artabileceğini bildirdi. Intel, bu yılın başlarında, devam eden enflasyon ve artan malzeme, nakliye ve işçilik maliyetleri nedeniyle belirli çipler için fiyat artışlarına baktığı konusunda müşterilerini uyarmıştı. Bir Intel sözcüsü Nikkei'ye yaptığı açıklamada, "Ç1 kazanç çağrısında Intel, enflasyonist baskılar nedeniyle işinin belirli bölümlerinde fiyatlandırmayı artıracağını belirtti" dedi. 

bilgisayar intel fiyatları arttıracak (3)

Bileşen kıtlığı azalmaya başlarken, Gartner enflasyonist baskıyı ve isteklerin azalmasını, bilgisiyarlara karşı azalan talepleri sorumlu tutuyor. PC pazarı, pandeminin ilk iki yılında olağanüstü bir büyüme yaşadı, ancak enerji, yakıt ve gıda fiyatlarındaki artışlar ve insanların evde daha az zaman geçirmesi, bilgisayar pazarını gerçeğe döndürdü.

Ukrayna'daki savaş krizi etkilemeye devam ediyor

Ayrıca Gartner'a göre, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'daki PC pazarı yüzde 18'lik büyük bir düşüş gördü. Gartner araştırma direktörü Mikako Kitagawa, “Bu, COVID-19 tarafından teşvik edilen iki yıllık çok güçlü büyümenin ve tüketiciler ve eğitim segmenti arasında PC'lere olan ilginin tazelenmesinin ardından toplam hacimde büyük bir gerileme” dedi.

"Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya'daki operasyonların tamamen bırakılması, bilgisayar pazarında daha da büyük bir etkiye sahipti, çünkü önde gelen ürün satıcıları için Rus PC gönderileri toplam EMEA PC hacminin yüzde 5 ila 10'unu oluşturuyordu."

Bilgisayar pazarı için dokuz yılın en düşük seviyeleri

Gartner bu hafta dünya çapındaki bilgisayar sevkiyatlarının bu çeyrekte yaklaşık yüzde 13 düştüğünü açıkladı. Bunun yanı sıra Gartner bir basın açıklamasında, “Bu, tüm bölgesel pazarları etkileyen jeopolitik, ekonomik ve tedarik zinciri zorluklarının yol açtığı küresel PC pazarı için dokuz yılın en keskin düşüşü” dedi.

bilgisayar intel fiyatları arttıracak (4)

Çip pazarı sallanırken ve Intel CPU fiyatlarını yükseltmeye hazırlanırken, GPU tarafında ise tam tersi gerçekleşiyor. Büyük GPU sıkıntısı, kısmen devam eden kripto çöküşü sayesinde geçen ay zaman içinde azalmıştı. Kripto madencilerinin piyasada artık karlı olmayan işlerinden vazçmesi, yeni GPU'ların raflarda daha kolay bulunabileceği anlamına geliyor.

Değerli düşüncelerinizi biz Megabayt ekibiyle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Editör: Enes Sapmaz