Instagram son haftalarda tartışma konusu olan tasarımsal değişikliklerini durdurmuş olabilir, ancak bu şirketin tam ekran içeriğe odaklanmayı bırakmayı planladığı anlamına gelmiyor. Son olarak bunun bir diğer örneği EO Adam Mosseri'den geldi. Mosseri, haftalık Ask Me Everything programında Instagram'ın uzun fotoğraf formatlarını (9:16) "bir veya iki hafta içinde" test etmeye başlayacağını doğruladı.

Instagram, istenmeyen özelliğini test edecek

Instagram'ın yeniliğe takıntıntılı ismi Mosseri, "Instagram'da uzun videolarınız olabilir, ancak uzun fotoğraflarınız olamaz" dedi.

"Bu yüzden belki ikisine de eşit davrandığımızdan emin olmamız gerektiğini düşündük."

Twitter Blue nedir? Twitter Blue ücreti ne kadar? Twitter Blue nedir? Twitter Blue ücreti ne kadar?

"Şu anda Instagram, buna göre kırpılmış dikey görüntüleri görüntülerken 4:5 civarında öne çıkıyor. Ancak daha ince, daha uzun 9:16 fotoğraflar için destek sunmak, uygulamanın akışında gezinirken tüm ekranı doldurmaya yardımcı olacaktır."

instagram istenmeyen özelliğini test edecek (2)

Instagram'ın TikTok benzeri yeniden tasarımı, bazı fotoğrafçılar tarafından tüm fotoğrafları garip bir şekilde 9:16 karede göstermeye zorlaması nedeniyle eleştiri topuna tutuldu. Yeni tasarımda, yazıların daha kolay okunması için yazıların altına bindirme gradyanlar da ekledi. Ancak bu, fotoğrafçıların çalışmalarının orijinal görünümünde değişikliğe neden oldu.

Instagram kullanıcılarını zor zamanlar bekliyor

Instagram'ın kullanıcılarla yapılan yeniden tasarım testi sırasında Mosseri, tam ekran deneyiminin fotoğraflar için ideal olmadığını defalarca itiraf etmişti. Şimdi ise, Instagram'ın hala bu ultra uzun fotoğraf deneyimini kullanıcılara ittirme niyetinde olduğunu görüyoruz.

instagram istenmeyen özelliğini test edecek (1)-1

Şirketin kendi verileri, Instagram'ın elden geçirilmiş tasarımının bazı kişiler tarafından o kadar sevilmediğini ve uygulamayı daha az kullanmaya başladıklarını gösterdi.

Mosseri, geçen hafta ki bir röportajda, "Büyük bir geri adım atmamız, yeniden bir araya gelmemiz ve nasıl ilerlemek istediğimizi anlamamız gerektiğini düşünüyorum" dedi. Instagram ayrıca, gerçekten keyif alacakları içeriği seçme konusunda daha iyi olana kadar kullanıcılara gösterilen önerilerin miktarını azaltacağını da belirtmişti.