Instagram uygulaması günümüzde birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Bu uygulamalara katılmak çok kolay olsa da bazen bu uygulamaları kapatmak veya silmek istediğimizde bu durum zorlaşabili...

Instagram uygulaması günümüzde birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Bu uygulamalara katılmak çok kolay olsa da bazen bu uygulamaları kapatmak veya silmek istediğimizde bu durum zorlaşabiliyor. Sosyal ağlar kullanıcı sayılarını arttırmak istedikleri için bu uygulamalara katılma işlemini çok basit bir şekilde gerçekleştiriyor. Bu uygulamalara kayıt oluyoruz fakat bazen çok vakit harcadığımızı düşüyoruz. Bazen de gizlilik hakkında şüpheye düşebiliyoruz. Bundan dolayı insanlar Instagram hesabını nasıl kapatırım sorularını çok soruyor. Instagram hesabı nasıl silinir? Bu konuya bir açıklık getirelim...

Instagram hesabını tamamen silme hakkında bilmeniz gerekenler

Bir kere Instagram hesabınızı kapatmayı veya silmeyi kafaya koyduysanız sizlerin tercihleri doğrultusunda Instagram hesabınızı silebilir veya kapatabilirsiniz. Bu hesabınızı geçici olarak silmek açıkçası kalıcı bir çözüm sunmaz sizlere. Hesabınızı geçici olarak kapattığınızda fotoğraflarınız, takipçileriniz, profiliniz ve diğerleri arkadaşlarınızın göremeyeceği şekilde gizlenir. Eğer siz fikrinizi değiştirip tekrar hesabınızı aktif hale getirmek isterseniz bu durumda da hesabınıza normal bir şekilde giriş yapmanız yeterli olacaktır. Instagram hesabınızı sidiğinizde ise hesabınızı tekrar aktifleştirmek mümkün olmayacaktır. Sildiğiniz hesap geri yüklenemez. Silinen hesabınızda profiliniz, fotoğraflarınız ve arkadaşlarınız gibi bazı verilerinizi bir daha yükleyemezsiniz. Eğer ilerde tekrar bir hesap açmak isterseniz aynı kullanıcı adını bir daha kullanamazsınız bunun yerine yeni bir kullanıcı adı bulmanız gerekir.

Instagram hesabını geçici olarak kapatma

Hesabınızı bir telefon üzerinden kapatamazsınız bunun için bir web tarayıcısına ihtiyacınız vardır. Bu web tarayıcısı üzerinden hesabınızı açarak yapabilirsiniz.
  • Öncelikle hesabınıza web tarayıcısı üzerinden giriş yapın daha sonra sayfanıza gidebilmek için kişi simgesi var onu seçin.
  • "Profili Düzenle" seçeneğini seçin ve sayfanın altında bulunan "Hesabımı geçici olarak kapat" seçeneğine tıklayın.
  • Orada size hesabını neden kapatıyorsunuz sorusu yönelteceklerdir. Bunun için orada bulunan herhangi bir nedeni seçebilirsiniz.
  • Sonrasında devam edebilmek için şifrenizi tekrar girmeniz gerekecek. Şifreyi girdikten sonra "Hesabımı geçici olarak kapat" seçeneğini seçin.
Bu saydığımız maddelerdeki adımları uygularsanız hesabımızı geçici olarak kapatmış olacaksınız. Ve siz hesabımıza tekrar girmek isteyene kadar hesabınız kapalı kalacaktır. Aynı zamanda da profiliniz gizli kalacaktır. Instagram hesabınızı haftada bir kere kapatabilirsiniz.

Adım adım Instagram hesabı silme

Instagram hesabınızı geçici olarak kapatmak değil de tamamen silmek istiyorsanız bunu bir web tarayıcısı ile gerçekleştirebilirsiniz. Instagram hesabınızı silmek için bazı adımlar vardır bunlar;
  • Bir web tarayıcısı üzerinden hesabınıza giriş yapın.
  • Karşınıza "Hesabını Sil" çıkacak o bağlantıya tıklayın. Menüde "Hesabını neden siliyorsun?" sorusuna bir neden bulup seçin.
  • Sonrasında şifrenizi girip "Hesabımı kalıcı olarak sil" seçeneğine tıklayın.
Artık Instagram hesabınız tamamen silinmiş bulunuyor. Geri dönmek istediğinizde hiç bir verilerinize ulaşamayacaksınız ve yeni bir hesap açmak istediğinizde de yeni bir kullanıcı adı bulmak zorundasınız aynı kullanıcı adını kullanamazsınız.

Instagram hesabınızı silmeden önce denemeniz gereken yöntemler

Eğer Instagram hesabı kullanmayı seviyorsanız ve kapatmak istemiyorsanız ama gizlilik açısından da kafanızda soru işaretleri bulunuyorsa, hesabınızı kapatmadan önce bir kez düşünebilirsiniz. Çünkü hesabınızı daha güvenli bir hale getirecek yöntemler vardır, bunlar; Öncelikle benzer profiller için önerileri kapatabilirsiniz. Bunun gizlilik üzerinde pek fazla bir etkisi olmayacaktır fakat yapacağınız şeylerin gizliliğine faydası olur. Diğer bir yöntem olarak aşırı bir şekilde hashtag kullanmaktan kaçınmalısınız. Eğer hesabınızın fazla göz önünde olduğunda şikayetçiyseniz bunu yapabilirsiniz. Aynı zamanda sizi rahatsız edecek olan veya eden insanları engelleyebilirsiniz. Bunun için engelle seçeneği vardır. Hesabımızı gizli tutarak sizin nelerinizin görünebileceğine kendiniz karar verebilirsiniz. Bu işlemi ayarlar bölümünden yapabilirsiniz. Küfür içerikli kelimeleri filtreleme gibi bir seçenek bulunmaktadır. Bazı küfür kelimelerini görmek istemediğinizde hesabınızın yorum filtresini kullanabilirsiniz. Diğer sosyal ağlarda olduğu gibi Instagram’ın da kendine özgü bir mesajlaşma sistemi vardır. Bu özellik bazı zaman can sıkıcı bir hal alabiliyor. Eğer tanımadığınız insanlarla konuşmak veya onlarda mesaj almak istemiyorsanız mesajlaşma özelliği devre dışı bırakılabiliyor. Devre dışı bırakmak için ayarlar bölümüne gidin. Gizlilik konusunda diğer bir bahsedeceğimiz konu ise hikayeleri gizleme konusudur. Hikayelerinizi kimlerin görebileceğine siz karar verebilirsiniz. Bunu da O kişileri hikaye kısmından gizleyerek yapabilirsiniz. Eğer Instagram konusunda gizlilik endişeniz var ise bu adımlara da göz atabilirsiniz.