Instagram resmi blogunda yeni bir gönderi paylaştı. Şirket, DM'deki kuralları ihlal eden hesapların bir süre mesaj göndermesinin yasaklanacağını, ihlalin devam etmesi halinde hesabın tamamen kapatılacağını duyurdu.

Dünyanın en popüler görsel içerik paylaşım platformu Instagram, yeni bir güncellemeyle birlikte kötüye kullanımla mücadele için güncelleme yaptığını duyurdu. Instagram açıklamasında, güncellemenin geçtiğimiz günlerde İngiltere'deki bazı futbolculara yönelik ırkçı saldırılar nedeniyle gerçekleştirildiğini ifade etti. Instagram, Instagram DM'nin kötüye kullanılmasının daha ağır cezalarla sonuçlanacağını duyurdu. Instagram, DM sohbetlerinde görülen nefret söyleminin, zorbalığın veya ırkçılığın yorum kadar kolay ve proaktif olarak tespit edilemeyeceğine dikkat çekti, çünkü burası kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurabileceği özel bir alan. Instagram, DM kurallarını ihlal eden kullanıcıların daha katı kurallarla karşılaşacağını bildirdi.

Yalnızca başkalarına DM atmak için oluşturulan Instagram hesapları kapatılacak

Instagram'ın açıklamasına göre, bir kullanıcı DM kurallarını ihlal eden bir mesaj gönderdiğinde, kullanıcının bir süre daha mesaj göndermesi yasaklanacak. Ayrıca, yasak kaldırıldıktan sonra kullanıcılar yasadışı mesajlar göndermeye devam ederse, hesapları kalıcı olarak devre dışı bırakılacaktır. Instagram, yalnızca DM kurallarını ihlal ettiği için oluşturulan yeni hesapların da doğrudan devre dışı bırakılacağını, yalnızca kötüye kullanım için oluşturulan hesapların hızla keşfedilip kapatılacağını bildirdi. Ayrıca Instagram, nefret söyleminde İngiliz güvenlik güçleriyle işbirliği de yapmaya hazır olduklarını belirtti.