Florida Üniversitesi'nden yapılan yeni araştırmaya göre, gopherlar veya diğer adlarıyla cep sincapları (Geomys pinetis) nemli tünellerde büyürler. Gopherlar, Kuzey ve Orta Amerika otlaklarına özgü yalnız yaşayan ve kök yiyen kemirgenlerdir.

Genellikle çiftçiler tarafından zararlı oldukları düşünülse de, sadece bitki kökleri yerler ve nadiren ekinlere zarar verirler. Ayrıca cep sincaplarının güçlü temele sahip tünelleri toprak zemine zarar vermeyeceği belirtiliyor.

gopherlar tarım yapan memeliler (1)

Gopherlar, hanalizasyona benzer tünellerde yaşıyor

Florida Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nde araştırmacı olan Profesör Jack Putz “100 m uzunluğunda bir tünel sisteminde tamamen yalnız yaşıyorlar. bu tüneller kanalizasyon boruları gibi karanlık ve ıslak" dedi.

“Tünel içinde kökler, sarkıt ve dikitler gibi büyür. Ayrıca tünellerinin duvarlarını kaplarlar.”

Profesör Putz ve meslektaşı Veronica Selden, yer sincaplarının yüzlerce metreye varan tünelleri kazmak için nasıl yeterli bir enerji kaynaklarına sahip olduklarını merak ediyorlardı. Araştırmanın yazarları aylarca yer sincaplarını tünellerinden uzak tutmaya çalıştılar, böylece yeniden büyüyen köklerin yapısını ölçebildiler.

gopherlar tarım yapan memeliler (1)-1

Yedikleri besinler kazdıkları tünelleri ucu ucuna karşılıyor

Ahşap veya metal bentler kullanarak sincapları tünellerinden engellemeye çalıştılar, ancak çabaları boşa çıktı. Çünkü sincaplar bu engellerin sadece etrafta dolandıp yeni tüneller açtılar. Gopherların tünllerini kazdıktan sonra, yüzeydeki bitkilerin büyümeye devam etmesine izin veren  bir tamburun açık tarafını toprağa yerleştirdiler. Silindirik şekil, gopherlara karşı 360 derece koruma sağlayan bir alan sundu.

gopherlar tarım yapan memeliler (3)

Ayrıca ekibin günlük kök büyüme oranını hesaplaması, ekinlerin gopherlara enerji ihtiyaçlarının ne kadarının karşılanabileceğini takip etmeye olanak tanıdı. Ayrıca araştırmacılar, yer sincaplarının kazı yaparken yedikleri köklerin harcadıkları enerjiye oranla daha az enerji sağladığını keşfettiler.

Ancak, önceden kazılmış tünellere dolan kökleri hasat eden gopherlar, daha fazla yiyecek aramak için tünelleri kazmaya devam edecek yeterli enerjiye ulaşabildikleri belirtiliyor.

Gopherlar bir anlamda tarım yapıyor

Profesör Putz,“Bazı insanlar için mahsulü ekmek, tarımı oluşturan şeydir. Yine de pek çok başka hayvan ve ayrıca farklı insan kültürleri, kendi ekmedikleri ekinlere yönelmek için bahçecilik tekniklerini kullanıyorlar,” dedi.

Tünellerde biriken sincap atıklarıyla beslenen bitkiler gopherlara günlük metabolik ihtiyaçlarının ortalama %62'sini sağlıyor.

Selden açıklamalara, "Onlar gerçekten önemli ekosistem mühendisleri. Daha fazla ilgiyi hak ediyorlar” cümlelerini ekledi .

Haberimize konu olan gopherlar hakkındaki bu bilimsel makale, Current Biology dergisinde yayınlandı.

3D baskı, uzay teknolojisinin yeni gözdesi oldu! 3D baskı, uzay teknolojisinin yeni gözdesi oldu!

Bahsi geçen makaleye buradan göz atabilirsiniz.