Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA), geçen ay, oyun endüstrisinin bugüne kadarki en büyük anlaşması olan 68.7 milyar dolarlık anlaşmanın adil olup olmadığını belirlemek için soruşturma başlattığını doğruladı.Önerilen anlaşmayla ilgilenen üçüncü taraflardan geri bildirim topladıktan sonra, CMA Perşembe günü ele alınması gereken bir dizi önemli endişesi olduğunu açıkladı.

CMA'dan kıdemli direktör Sorcha O'Carroll, "Aşama 1 araştırmamızın ardından, Microsoft'un Call of Duty ve World of Warcraft gibi popüler oyunlar üzerindeki kontrolünü, birleşme sonrası çoklu oyun abonelik hizmetlerinde ve bulut oyunlarında yakın ve gelecekteki rakipleri de dahil olmak üzere rakiplerine zarar vermek için kullanabileceğinden endişe duyuyoruz." dedi ve ekledi: “Mevcut endişelerimiz ele alınmazsa, İngiltere oyuncularının ve işletmelerinin çıkarlarına uygun bir karara varmak için bu anlaşmayı derinlemesine bir 2. Aşama soruşturmasın taşımayı planlıyoruz."

CMA, Microsoft ve Activision Blizzard'ın endişelerini ele alan çözümler için 8 Eylül'e kadar süreleri olduğunu ve uygun cevaplar gelmemesi durumunda anlaşmanın daha fazla araştırma için sevk edileceğini söyledi.

League of Legends 2022 Dünya Şampiyonası müziği ve klibi yayınlandı League of Legends 2022 Dünya Şampiyonası müziği ve klibi yayınlandı

Aşama 2 araştırmaları, CMA'nın anlaşmaları daha ayrıntılı bir şekilde incelemek ve rekabette önemli bir azalmaya yol açmamaktan daha olası olup olmadığını değerlendirmek bağımsız bir kurulda değerlendirilecek.

microsft-xbox-buys-activission-blizzard-68-7-billion-deal

CMA, soruşturmasının 1. Aşamasının özetinde, “Microsoft Activision Blizzard'ı satın alırsa, oyunlara yeni ve gelecekteki girecek firmalar de dahil olmak üzere rakiplerine Activision Blizzard oyunlarına erişimi reddederek veya çok daha kötüsüne erişime zorlamak gibi zararlar verebileceğinden endişe duyuluyor” deniyor ve son olarak da şunlar eklenmiş:

“CMA, Activision Blizzard'ı Microsoft'un daha geniş ekosistemiyle birleştirmenin potansiyel etkisi hakkında da kanıtlar aldı. Microsoft'un halihazırda önde gelen bir oyun konsolu ( Xbox ), önde gelen bir bulut platformu (Azure) ve önde gelen PC işletim sistemi (Windows OS) vardır ve bunların tümü, bulut oyunlarındaki başarısı için önemli olabilir. CMA, Microsoft'un Activision Blizzard'ın oyunlarından Microsoft'un konsol, bulut ve PC işletim sistemlerindeki gücüyle birlikte bulut oyun hizmetleri için yeni doğmakta olan pazardaki rekabete zarar verebileceğinden endişe duyuyor.”

Microsoft'tan yanıt gecikmedi

CMA'nın kararına yanıt veren Microsoft başkanı ve başkan yardımcısı Brad Smith şunları söyledi: “Bir sonraki adımlarda CMA ile çalışmaya ve endişelerini gidermeye hazırız. Sony , sektör lideri olarak Call of Duty konusunda endişeli olduğunu söylüyor ancak aynı oyunu hem Xbox hem de PlayStation'da aynı gün kullanıma sunmayı taahhüt ettiğimizi söyledik . İnsanların oyunlara daha fazla erişmesini istiyoruz, daha az değil.”

Geçen hafta, Suudi Arabistan'ın Microsoft'un önerdiği Activision Blizzard'ı satın almayı onaylayan ilk düzenleyici otorite olmuştu.