İngiltere Savunma Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, İngiliz Ordusunun Facebook ve Twitter hesaplarının saldırıya uğradığını ve kripto para dolandırıcılığı amacıyla kullanıldığını doğruladı. Bilgisayar korsanlarının iki hesabı tam olarak ne zaman ele geçirdiği belli değil, ancak şimdi ikisi de geri alındı ve normale döndü.

cc4cc9e8090cab5848de863d0e890f456e0b4e9e

Savunma Bakanlığı Basın Ofisi Twitter'da "Ordu'nun Twitter ve YouTube hesaplarının ihlal edildiğinin farkındayız ve bir soruşturma sürüyor" dedi ve ekledi:  "Ordu bilgi güvenliğini son derece ciddiye alıyor ve sorunu çözüyor."

AB, deepfake ve müstehcen yapay zeka görüntüler oluşturmayı suç haline getirecek! AB, deepfake ve müstehcen yapay zeka görüntüler oluşturmayı suç haline getirecek!

Hackerlar, İngiliz Ordusu'nun Twitter sayfasını ele geçirdi ve örgütün profil resmini, biyografisini ve kapak fotoğrafını The Possessed NFT koleksiyonuyla ilişkiliymiş gibi göstermek için değiştirdi. Hesap, NFT hediyeleri için birçok retweet paylaştı ve sabitlenmiş bir tweet ile kullanıcıları sahte bir NFT web sitesine yönlendirdi.

Dolandırıcılar ayrıca İngiliz Ordusu'nun YouTube kanalını da ele geçirdi. Tüm videoları sildiler, adını ve profil resmini yasal yatırım şirketi Ark Invest'e benzeyecek şekilde değiştirdi. Hacker'lar, İngiliz Ordusu'nun videolarını eski Twitter CEO'su Jack Dorsey ve Tesla CEO'su Elon Musk'ın yer aldığı bir dizi eski canlı yayınla değiştirdi. Bu canlı yayınlar daha önce Ark Invest tarafından geçen Haziran ayında düzenlenen The B Word konferansının bir parçasıydı.

ingiltere-ordusunun-twitteri-hacklendi-nft-reklami-yapildi

Bunun yanında bilgisayar korsanları, kullanıcıları bir kripto dolandırıcılığına katılmaya teşvik eden bir eklenti ile video üzerinden sahte bir web sitesine yönlendirmeye çalıştı. Kanal, aynı anda dört canlı yayın yayınladı ve bunlardan bazıları binlerce izleyiciye ulaştı.

Mart ayında bilgisayar korsanları , dünyanın en iyi Super Smash Bros. Ultimate oyuncularından biri olan MKLeo'ya ait Twitter hesabını ele geçirmiş ve onu da The Possessed ile ilişkilendirilmiş gibi görünen sahte NFT'leri satmak için kullanmıştı. Bu olaydan sadece iki ay sonra, dolandırıcılar , bu hack için yeniden tasarlanan aynı Ark Invest canlı yayınlarını kullanarak 1,3 milyon dolar çalmayı başardılar.

Son dönemlerde bu tip sosyal medya hesaplarının hacklenmesiyle NFT ve kripto para dolandırıcılığı yapma girişimleri oldukça fazla arttı. Siz de bu tip durumlarda dikkatli olmayı unutmayın.

Editör: Burak Karahan