Resmi gazetelerde yayımlanan yeni yönetmelik uygulamasına göre Türkiye’ye yurt dışından pasaport beraberinde getirilen ve mobil iletişim şebekesinden hizmet alan elektronik cihazların kayıtları için başvuru süresi, salgın nedeniyle 120 günden 365 güne çıkarıldı.

 

COVID-19 nedeniyle yolcu beraberinde pasaport ile girişi sağlanan elektronik kimlik bilgisini sahip cihazların kayda alınması başvuruları, yolcunun Türkiye’ye giriş tarihinden itibaren 365 gün içinde yapılacaktır. Bu yönetmenlikten daha önce 120 gün olarak uygulanmaktaydı.

Belirtilen 120 günlük kullanım süresi içinde kayıt altına alınmayan cihazlar açısından, salgın da dikkate alınarak yurda giriş tarihinden geçerli olmak üzere 365 gün içinde kayıt yaptırma ve yeniden kullanıma açtırma olanağı sağlanmış oldu.

 

IMEI numarası kara listede yer alan kullanıcılar mesaj ile bildirilecek

İşletmeciler, IMEI numarası kara listede yer alan cihazın kullanıcılarına IMEI numarasını üzerinden kara listede olduğuna dair kısa mesaj gönderecek, kısa mesaj alma durumu olmayan cihazın abonesi ise mümkün olan farklı iletişim yöntemleri ile bilgilendirilecektir. Uluslararası daimî veri dolaşım hizmeti kapsamındaki cihazın kullanıcısının abonesi olduğu yabancı operatöre de bilgi sağlayacaktır. IMEI numarası siyah listede yer alan cihazın 112 Acil Çağrı servisine erişim sağlayabilecektir.

Kurum kayıtlarında yer almamasına rağmen kullanımda olduğu tespit edilen ve siyah listeye eklendiği tarihten itibaren 120 günlük kullanım süresi içinde kayıt altına alınmayan elektronik cihazlar, “kaçak cihaz” olarak görülmeye devam edilecek ve kullanıma kapatılacaktır.

 

OKUYUN  OECD üyeleri arasında en yavaş interneti Türkiye kullanıyor!