Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından açıklanan 2021 yılının ikinci çeyreğine ilişkin Pazar Verileri Raporu’nu paylaştı. Türkiye’de geniş bant internet kullanan abone sayısı 85,7 milyonken, fiber internet kullanıcı sayısı sadece 4,3 milyonda kaldı.

Bakan Yardımcısı Sayan, Türkiye genelinde genişbant internet kullanımının 85,7 milyona ulaştığını belirtti. Bu rakamın geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9,3’lük artış gösterdiğini söyleyen Sayan, “Ulusal Genişbant Stratejisi ve Eylem Planı’mız meyvelerini veriyor.” dedi.

Ömer Fatih Sayan tarafından yapılan açıklamalara göre bu 85,7 milyon abonenin 11,3 milyonu, xDSL abonelerinden oluşuyor. Fiber internet abonesi ise sadece 4,3 milyonda kaldı. Kablo internet kullanan abone sayısı 1,3 milyon olarak kayda geçti. BTK’nın Pazar Verileri Raporu’na göre internet servis sağlayıcılığı sektörünün toplam geliri ise 3,7 milyar TL seviyesine ulaşmış durumda.

İnternet kullanım alışkanlıklarına da dikkat çeken raporda, genişbant internet abonelerinin aylık ortalama kullanımının 211 GB’a ulaştığı belirtiliyor. Mobil genişbant internet aboneleri ise aylık ortalama 10,5 GB veri kullanımı yaparken, 4.5G aboneleri ise 12 GB harcadılar.

Ömer Fatih Sayan’ın paylaştığı diğer bir önemli nokta da “alan adlarının kayıtlanması” konusuydu. Sayan, 2021’in ikinci çeyreğinde yapılan .tr uzantılı alan adı kayıtlarının yüzde 84,3’ünün .com.tr, yüzde 2,8’inin .gen.tr, yüzde 2,8’inin .org.tr ve yüzde 2,5’inin de yüzde .av.tr uzantısına sahip olduğunu açıkladı. Ayrıca ikinci çeyrek boyunca 5 milyon 755 bin 987 adet elektronik sertifika oluşturuldu ve bunların 5 milyon 31 bin 726 tanesi elektronik imzaydı.

OKUYUN  Cyberpunk 2077 mahkemelik oluyor