Teknoloji artık günlük hayatımızın değişmez bir parçası ve her alanda bizim işimizi kolaylaştırmaya devam ediyor. Ev temizliğinden, sosyalleşmeye kadar her alanda kullandığımız teknolojik ürünler her daim hayatımızın bir parçası konumunda. Peki Türkiye’de en çok hangi elektronik ürünler kullanılıyor? Tüketici elektronik eşyaları alırken nelere dikkat ediyor?

Araştırma firması Twentify’ın Bounty adlı mobil uygulama üzerinden yaptığı araştırmada 1040 kişiden gelen veriler incelendi. Bu veriler doğrultusunda Türkiye’nin elektronik ürünlere olan yaklaşımı ortaya çıkarıldı.

Televizyon hala ülkemizin en çok tercih edilen teknolojik ürünü diyebiliriz. Katılımcıların tam %83’ü bir televizyon sahibi. Katılımcıların %31’lik bölümü masaüstü bilgisayar sahibi olduğunu söylerken, %28’i akıllı saat, %21’i ise akıllı bilekliği olduğunu belirtti.

Elektronik ev aletlerine baktığımızda en tepede şaşırtıcı bir şekilde kahve makinesi yer alıyor. Onun ardındansa blender, tost makinesi ve çay makinesi geliyor. Anket katılımcıları, bu ürünlerden en az 1 tanesini son 2 yıl içerisinde satın aldığını belirtiyor. Satın alınması planlanan ürünlerde ise robot süpürgeler, başı çeken ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Katılımcıların yüzde 29’u, önümüzdeki 6 ay içerisinde bir robot süpürge almayı planlıyor.

Araştırmaya göre robot süpürge almak isteyenlerin %54’ü Xiaomi marka, %15’i de Tefal marka süpürge almayı planlıyor.

Evde en sık bulunan küçük ev aletlerinin başında tost makinesi (yüzde 79) ve blender (yüzde 73) geliyor.

Tüketici küçük ev aletlerini genellikle kendi kullanımı için (yüzde 92) satın alıyor, hediye etme eğilimi ise oldukça düşük (yüzde 5).

Telefon değiştirme oranı

Katılmıcların %48’lik oranı 1-2 yıl önce yeni bir akıllı telefon aldığını söylüyor. Bu istatistiklere bakıldığında, Türkiye’de yeni bir akıllı telefonun 1,7 yıl önce satın alındığını görüyoruz.

Tüketicilerin çoğunluğu, yenisine ihtiyaç olduğunda yeni bir telefon almayı uygun görüyor. Ayrıca ortalamalara göre bir vatandaş, 10 yılda 4 farklı telefon kullanıyor. Yani 2,5 yılda 1 kez telefon değişikliği yapıyoruz.

OKUYUN  İşte dünyanın en hızlı aracı 2021 model Kawasaki Ninja H2R'ın özellikleri ve fiyatı

Twentify, tüketicilerin yüzde 48’inin fiziksel mağaza, yüzde 52’sinin ise internet üzerinden teknoloji alışverişi yaptığını gözler önüne serdi. Ancak bu noktada dikkat çeken bir husus var. İnternet üzerinden elektronik ürün satın alırken, markanın kendi internet sitesi yerine e-ticaret platformlarını daha çok tercih ediyoruz.